Picture
Tabáky značky El Nakhla patří mezi nejužívanější tabáky na světě. Výskyt těchto tabáků naleznete v každé zemi na světě, ve které se vodní dýmky prodávají a užívají. Jejich výroba probíhá v „rodinné“ firmě v Egyptě a trvá již od roku 1913.

Tabáky se vyznačují velkou rozmanitostí příchutí. Lze koupit standardní ovocné příchuti jako jsou různá ovoce (jablko, meruňka, meloun, višeň…), ale i velmi netradiční příchuti jako jsou např. ořechy či alkoholické drinky.

Je pravdou, že tabáky El Nakhla slouží ostatním výrobcům tabáků jako inspirace a mnozí z nich se snaží kopírovat chutě a konzistenci tabáků. Bohužel valná většina z nich neúspěšně. 

Standardní balení těchto tabáků je k dostání v 50g krabičkách, naleznete i větší 200 gramová či ¼ kilová balení. Starší balení obsahovala dvojité balení ve dvou igelitových sáčcích – jeden brandovaný s potiskem dané příchutě, druhý (vnitřní) průhledný obal. Nové kusy obsahují již jeden igelit, který je dostatečně utěsněn, aby nedocházelo k vysychání tabáku. Nové balení obsahuje více nařezaný tabák, což usnadní práci uživateli vodní dýmky a nemusí tolik tabák trhat do korunky.

Tabáky El Nakhla patří mezi nejoblíbenější tabáky na českém trhu a svou oblibu si získaly skutečně po právu. V dalších dílech si představíme detailně jednotlivé příchuti.
 

 
Picture
Vodní dýmka není věc. Vodní dýmka není předmět, který si koupíte a pak vám bude ležet někde na poličce. Ano, většina lidí používá vodní dýmku jako okrasu doma. Zpravidla takovouto dýmku dostali jako dárek, jednou či vícekrát ji uvedli do provozu, ale pak ji odložili na poličku a od té doby ji nepoužili. Obvykle mají výmluvy, že nemají tabák ani uhlí apod. Zpravidla toto říkají návštěvám, kteří vodní dýmku vidí a ptají se na ni. Touto skupinou lidí se zabývat nebudeme, protože tito lidé dýmku používají jako věc.

Vodní dýmka je ale společník. Je to prostředník pro meditaci, prostředník pro komunikaci, prostředník pro uvolnění. K tomu, aby požitek byl maximální, je potřeba vědět. Osobně vodní dýmku používám více než 10 let. Viděl jsem neuvěřitelné množství typů dýmek, chutnal jsem neuvěřitelné množství tabáku, vyzkoušel jsem nespočetně druhů příprav, prostředí i lidí, kteří kouřili se mnou z jedné hadice. I za tu dobu mohu říci, že jsem na začátku poznání a o vodních dýmkách zdaleka nevím vše.

Prostřednictvím tohoto portálu vám mohu pouze předat to, co jsem se naučil k tomu, aby váš požitek byl od začátku co nejlepší a naučil vás dýmku správně používat. Pouze učením dokážete povznést požitek dýmky do vyšší úrovně a dalším studiem sami uvidíte, že o vodní dýmce nevíte vůbec nic, že to, co jste si mysleli, vůbec tak není... 



 
Picture
Náš informační portál není určen pro komunitu lidí, kteří užívají marihuanu, proto zde nečekejte žádné informace týkající se této problematiky. Potkávám v běžném životě spoustu lidí, kteří spojují vodní dýmku s drogami, hlavně s marihuanou. Rád bych zde uvedl argumenty, proč není vodní dýmka vhodná pro marihuanu.  Zaprvé, nelze pominout fakt, že užívání marihuany je v ČR nelegální, legálně ji tedy užít ve vodní dýmce ani nelze. Zadruhé, marihuana se při kouření užívá zejména v sušené formě zabalená nebo pomocí jiných zařízení než vodní dýmka, jak ji v současnosti známe.  Tabák pro vodní dýmky v dnešní podobě vznikl až dlouho po vynalezení vodní dýmky, a tedy je pro ni určen a přizpůsoben, což o marihuaně říci nelze. Neznám firmu, která by dodávala marihuanu ve formě vhodné pro současné vodní dýmky (je to logické - při současné legislativě je to nemožné).

Tabák pro vodní dýmky je vlhčen melasou, což jeho konzistenci dělá "mokrou". Tím je připraven pro korunku vodní dýmky a je možné ho zatížit stálou teplotou po hodně dlouhou dobu. Co se stane, pokud se do vodní dýmky dá marihuana? Pokud se dá suchá čistá, pak si uživatel spálí během prvních pár nádeších plíce, což je velmi nepříjemné. Následně zjistí, že to je nekouřitelné, a nechá toho. Jenže vodní dýmka a hadice vtáhne aroma marihuany do sebe a již nikdy toto aroma nedostanete z dýmky pryč, takže každá další vodní dýmka bude chutnat prostě jako tráva, což asi nebude moc příjemné třeba pro jiné kuřáky. Pokud se marihuana smíchá s tabákem pro vodní dýmky jako přídavek, vodní dýmku může uživatel následně také vyhodit. Dým bude pro plíce přijatelnější. Účinnost THC není potvrzena, protože tabák a marihuana se budou pálit na rozdílných teplotách, kuřák bude nejspíše velmi zklamán. Závěrem tedy doporučuji nedávat marihuanu do vodní dýmky vůbec. Kromě nelegálnosti takového počínání pro to zkrátka není určena!


 
Picture
Samozápalné uhlíky obsahují síru a jiné látky, které umožní jejich rychlé a snadné zapálení pomocí sirky či zapalovače. Ovšem pouze málo lidí ví, jak s takovým uhlíkem zacházet. Začínající kuřáci často prostě vezmou uhlíky, zapálí a ihned je dají na alobal na korunku. Toto udělají již buď během zapalování uhlíku, či těsně po zápalném prskajícím procesu. Vodní dýmka pak chutná otřesně, tabák je cítit sírou a celkový požitek není vůbec dobrý.

Jak tedy správně připravit samozápalné uhlíky? V první řadě opuste myšlenku, že uhlík je kulatý. On ve skutečnosti je kulatý, avšak takto ho nechceme. Pokud budeme v našem případě uvažovat, že máme samozápalné uhlíky o průměru 50 mm, pak se snažte uhlík rozlomit na tři podobné části. Pokud se vám to nebude dařit na začátku, rozlomte jich více a prostě z toho vyberte 3 části, které jsou podobně velké dohromady jako celý uhlík.

Nyní se musíme zbavit co nejvíce chemikálií z uhlíku. K tomu jsou dobré takové ty zapalovače kapesní, které dělají ten chrchlající plamen - používají je hlavně námořníci, aby si zapálili cigaretu na moři, kde fouká. Takový zapalovač seženete dnes v každé trafice.

Vezměte tedy uhlíky na tácek a pomocí tohoto zapalovače je zapalte. Jakmile doběhne proces zapálení sírou, do každé té třetiny rovnoměrně cca 1 minutu palte tímto zapalovačem. Zapalovač vytváří vysoké teploty, které pomohou dostat pryč většinu  chemických látek. Po třech minutách vezměte tácek s uhlíky (nepopalte se) a rozfoukejte uhlíky tak, aby nebyly nikde černé. Pomocí vzduchu, který jde z úst, zvýšíte teplotu uhlíku a dostanete pryč ještě více chemikálií. Pracné? Jistě, ale výsledek za to stojí.

Následně umístěte podél okraje korunky 3 uhlíky, které jste si takto připravili a budete sami koukat, jak je výsledek příjemně rozdílný oproti prostému systému "škrtnu-nechám rozhořet-plácnu v celku na dýmku". :-) S uhlíky po cca 15 minutách, co jsou na dýmce, již nemanipulujte. Mohlo by se stát, že úchopem do kleští se uhlík roztříští a udělá vám neplechu na koberci, zemi, či rukou.


 

 
Picture
Před psaním tohoto článku předcházely měsíce testování.  Vaporizér je elektrické zařízení, do kterého se dává např. tabák a pomocí nastavitelné teploty dochází pouze k uvolňování (odpařování) účinných látek do těla uživatele, aniž by docházelo ke spalování tabáku. Tím nevzniká dehet (nebo v malém množství) a kouření (vlastně inhalace)  je tedy méně škodlivé. Ovšem zapomeňte na nějaký převratný dým, neboť není přítomno spalování. Podle mého osobního názoru je nikotinový efekt daleko kvalitnější, protože je uvolňován z tabáku pomocí přesné teploty.

Jde z vodní dýmky udělat něco podobného? Částečně ano, lze. V následujících větách ukáži, jak lze z tabáku do vodních dýmek dostat účinné látky bez toho, aby docházelo z velkému spalovaní tabáku.

K tomuto typu přípravy vodní dýmky potřebujete velmi hlubokou korunku - opravdu velmi. Pokud bychom takovou korunku naplnili až po okraj, pak musí pojmout minimálně cca 20-25g tabáku. Takovouto korunku naplníme cca 10g tabáku tak, aby k okraji korunky bylo od tabáku cca 1,5 cm. Standardně napneme dvě vrsty alobalu a uděláme cca 300-350 děr pomocí tenké jehly - čím menší díry, tím lepší. 

Nyní je potřeba rozehřát uhlíky. K tomuto účelu jsou asi nevhodnější uhlíky Bamboocha, protože jejich teplo je optimální pro simulování vaporizéru (kokosové uhlíky jsou méně vhodné, na samozápalné uhlí zapomeňte). Uhlíky rozehřejte do ruda a nechte je na tácku vodní dýmky, aby pomalu nahřívaly zvenčí korunku cca 10 minut.

Nyní je potřeba korunku s tabákem důkladněji nahřát. Standardně používám plynovou lampu (klasická malá plynová bomba - letlampa na plyn) k tomu, abych korunku prohřál. Nebojte se, korunka nepraskne. Nepoužívejte ale maximální výkon, lampu stáhněte na minimum a zahřívejte ze všech stran celkem cca 1 minutu. Rozhodně nenahřívejte alobal.

Tímto jsme nahřáli tabák uvnitř korunky a nyní umístěte 3 uhlíky Bamboocha na korunku po kraji a začněte natahovat z hadice. První asi 3 minuty se bude zdát, že vodní dýmka je příliš slabá. Nevzdávejte to. Do pěti minut se tabák důkladně prohřeje na teplotu, při které Vám dá poznat svou sílu, aniž by docházelo k jeho výraznému pálení. Dým je v tuto chvíli stále velmi slabý, občas téměř neznatelný, avšak účinnost tabáku je obrovská, což poznáte lehkým až středně velkým škrábáním v krku. Někteří z vás teď namítnou, že nemají rádi, když vodní dýmka moc škrábe. Výhoda tohoto vaporizujícího kouření je v tom, že kdo má rád to opravdové škrábání, dá si větší nádech, kdo moc ne, dá si menší. Regulace je tedy velmi snadná, protože nástup účinku uvolňování je pozvolný a lze tedy plícemi řídit. 
 
Při 40 minutovém kouření uhlíky Bamboocha pouze 1x oklepejte na tácek (cca v polovině kouření), abyste se zbavili přebytečného popela. Obalení popelem je v tomto případě žádoucí a funguje jako regulace teploty, kde na začátku potřebujeme velkou teplotu pro nahřání tabáku a postupem kouření dýmky se teplota musí snižovat, protože tabák a korunka jsou již předehřáté.

Po 40 minutách standardního kouření vodní dýmky je tabák na povrchu lehce černý, místy prosvítá jeho původní barva a zbylých 80-90% má stále barvu původního tabáku. Tento tabák je naprosto vysušen a drolí se. Pokud si dovolím srovnat přípravu vodní dýmky většiny uživatelů a tuto, pak jste kouřili tímto způsobem efektivněji s maximální chutí tabáku, který jste vložili do korunky (žádný spálený a přepálený tabák bez chuti) a zřejmě i méně škodlivě. Za jistou nevýhodu této přípravy může být považována výrazně menší dýmovitost, která některým uživatelům bude nedostatkem.


 
Picture
Spousta lidí, kteří začínají s vodní dýmkou, tvrdí, že když dají do vázy od vodní dýmky mléko, dým je prý hustší. Nebo alespoň hustější? :-) Pojďme se tedy podívat, kde je pravda:


 




Mléko

Velmi oblíbené mezi začínajícími kuřáky, kteří zkoušejí různé inovace, jak si zpestřit kouření. Pokud nalijeme do vázy mléko a začneme kouřit, první okamžiky začne mléko pěnit, s největší pravděpodobností se dostane do hadice od vodní dýmky a to není vůbec dobré, protože tam pak ve větší či menší míře zaschne. Vdechovat zbytky zaschlého mléka s popelem při následných vodních dýmkách není příjemné.
Potvrzení hustšího dýmu se mi nepodařilo získat. Hustota mléka (1,028 - 1,034 g/dm3) je podobná hustotě vodě. Proto s mlékem ve váze těžko projde do plic uživatele výrazně více popela, aby byl dým nějak viditelně hustští. Jedná se tedy o mýtus kolující mezi začínajícímí uživateli vodních dýmek.

Vodka 40%
Tento experiment byl proveden se standardní vodkou 40% dostupnou v každém obchodě (tedy když zrovna není její prodej plošně zakázán, což je zrovna dnešní případ). Jedná se o velmi nestandardní věc, kterou bych rád více popsal. Již z prázdného nádechu z vodní dýmky, kam jsme do vázy nalili vodku, je cítit alkohol v krku. Nejedná se o škrábání, ale o ten pocit, jako když máte čistý silný alkohol ve skleničce a blízko nad ní se nadechnete.
Při kouření s tabákem byla cítil přítomnost alkoholu ve váze, požitek z vodní dýmky to ovšem rušilo. Obecně lze říci, že dávat alkohol do vázy je naprosto zbytečné, protože alkohol neměl při mém pokusu žádný účinek na člověka. Po dokouření je samozřejmě alkohol nepoživatelný a musí se vylít, což je další zbytečná škoda.

Džus
Chování džusu je podobné jako chování mléka. Pokud použijete kvalitní džus, při prvních nádeších začne džus pěnit a může se dostat do hadice, kde urobí velkou neplechu. Přídavek chuti minimální či dokonce žádný při použití ovocného tabáku.

Mořská voda
Tomuto tématu jsme věnovali celý článek "Mořská voda ve váze. Kouřitelné či nikoliv?"

Kohoutková voda
Běžně používáná tekutina do váz při kouření. Chování vodní dýmky je standardní. Voda filtruje velké nečistoty popela - tedy dýmu - a funguje jako náplň, bez které nelze vodní dýmku používat. Jednu náplň vody nedoporučuji na více než dvě dýmky, pak je potřeba vodu vylít, vázu vyčistit a nalít novou vodu (pokud se jedná o kouření v jednom dni krátce po sobě, samožřejmě; jinak vylít a vyčistit po každém použití). 

Bublinková balená minerální voda
Nebylo pozorováno rozdílné chovaní od klasické vody z kohoutku.

Coca Cola

Je nutné přiznat, že pokud do vázy od vodní dýmky nalijeme kolu, pak je cítit při kouření Coca Cola. Je ovšem nutné vytřepat z Coly bublinky, protože se pak může stát, že Cola začne pěnit a dostane se do hadice při kouření. Dávejte obrovský pozor, aby Cola přišla skutečně pouze do vázy a nedostala se na těsnění, které je mezi vázou a Colou, protože může změnit viskozitu gumy, která bude měkčí, a pokud jste zvyklí zvedat dýmku pouze za tělo, může se snáze stát, že váza z těla vypadne a rozbije se vám.

Písek
Nefunguje. Nedoporučuji zkoušet :-)

Pivo
Netestováno. V případě vašich zkušeností nám prosím napište.


 
Picture
Podobné žážitky neplynou ovšem z důvodu např. "méně kvalitní" vodní dýmky či použitého uhlí. Veškeré problémy s chutí vodní dýmky, spáleností atd. tkví v drtivé většině případů v nesprávné korunce a přípravě tabáku. Mělké korunky jsou vhodnější pro jednoho kuřáka, kde si dá např. 4g tabáku a kouří to několik minut - takto dýmku užívaji i v afrických zemích. Ovšem takováto příprava vyžaduje velké zkušenosti s manipulací s uhlím (správného odhadnutí množství uhlíků a typů).

Kouření z hlubokých korunek je daleko sofistikovanější a otevírá oživateli vodních dýmek nové cesty k poznání vodní dýmky. Pokud vezmete hlubokou korunku, naplníte ji tak, že od okraje korunky k vrstvě tabáku je cca 1 cm, napnete alobal a tenkou jehlou uděláte cca 300 - 350, již jste skoro v cíli k novému poznání. Na takto připravenou korunku je nutné následně dát uhlíky tak, aby zaplnily cca 1/3 plochy korunky. Nikdy nedávat uhlíky na střed. V tuto chvíli začnete tahat z vodní dýmky. Roztáhání vodní dýmky může trvat déle. Korunka se musí důkladně prohřát uhlíky, tabák také a po cca 3-5 minutách dojte k rozpálení vodní dýmky.

Co se v tuto chvíli děje s tabákem? Tabák nepřichází do kontaktu s uhlíkem, v korunce je neobvykle velká "vzduchová mezera". Nedochází tedy k tak prudkému spalování tabáku, jeho prohořívání je významně pozvolnější. Tímto způsobem by mělo být uvolněno více nikotinu a méně dehtu, ale o tom můžeme psát zase jindy. Tento způsob přípravy korunky však zajistí jedinečnou chuť, která je hlavně u ovocných příchutí naprosto osvěžující. Dýmka je mnohem jemnější, chuťově vydatnější, celkový požitek je báječný. Doba kouření takto naplněné korunky je cca 40-60 minut.

Moje doporučení na závěr:
Kouření z mělké korunky: Nedoporučuji, tabák se přepaluje, dýmka je obsahuje pravděpodobně více dehtu
Kouření z hluboké korunky: Velký požitek, otevírá nové možnosti přípravy vodní dýmky


 
Picture
Zde bych všem začínajícím kuřákům vodních dýmek objasnil, proč si velká část z nich stěžuje, že vodní dýmka vydrží velmi krátce a pak je hned spálená, nebo proč vodní dýmka od samého začátku chutná velmi hořce až spáleně a není to prostě ono. Díky bohu, že specializovaní prodejci vodních dýmek v ČR jsou zpravidla i dlouholetí uživatelé a váží si pohody, kterou lze pomocí vodní dýmky navodit. Celý rituál přípravy a samotná vodní dýmka jsou pro ně téměř posvátné. Proto při dotazu zákazníka není v úmyslu zkušeného obchodníka-znalce maximalizovat zisk a prodat zákazníkovi tu nejdražší vodní dýmku, ale spíše mu rozumně doporučit tu nejvhodnější variantu vzhledem k jeho finančnímu rozpočtu a jeho očekáváním ohledně vodní dýmky.

Základem vodní dýmky je váza. Ta pojme jisté množství vody, což je klíčový parametr pro funkčnost dýmky. Vedle celkové výšky dýmky je tedy nutné zohlednit i objem vázy. Čím větší, tím bude dýmka lépe chladit. U tradičních váz dýmek egyptského typu Vám dobře poradí samotná výška vázy (vázy velikostí 26 a více cm jsou dostačující pro velmi dobré kouření). Se zaváděním nových, zejména čínských dýmek, toto pravidlo však přestává platit. Některé i větší a velmi drahé dýmky (většinou čínské výroby) mívají vázičky překvapivě velmi malé, takže pozor na to. Naopak například taková střední vodní dýmka Aladin Evolution Koufy L nebo Mosaic má tak obrovskou vázu, že vodním chlazením předčí leckterou extra velkou dýmku. Jakou vázu tedy zvolit? Pro takové to domácí kouření je dobré mít stabilní vázu, která pojme cca 800-1200 ml vody (pro kouření, nikoliv celý objem vázy až po hrdlo). Vodní dýmku s takovouto vázou obvykle najdeme ve střední či velké velikosti o výšce od 55 cm a výše. Těla vodní dýmky můžeme rozdělit na plechová, celokovová a ostatní. Plechová těla jsou nejběžnější, cenově dostupná, pro normální kuřáky dostačující. Celokovová jsou těla ve vyšší cenové hladině, jsou těžší a lépe ochlazují prostupující dým. Takovéto dýmky je poloprofesionální až profesionální určené pro denní frekventované používání.

Nahoře na tělo vodní dýmky se umisťuje korunka a zde se zastavíme. Korunek existuje veliká řada od korunek značky Aladin, Aladin Evolution, běžné hnědé egyptské korunky, případně skleněné korunky, metalické korunky a jiné. Veškeré tyto korunky mají jednu obrovskou nevýhodu, a to tu, že nejsou moc hluboké.

Pokud vezmeme klasickou korunku Aladin (to jsou takové ty barevné) a naplníme ji standardně tabákem tak, jak je každý zvyklý, pak se do korunky vejde cca 6-9 gramů tabáku. Uživatel často naplní korunku až k okraji a nahoru natáhne alobal, do kterého udělá dírky. Následně položí uhlíky, natáhne a hned kouří. Takto připravená korunka je špatně! Tímto stylem dojde k okamžitému styku žhavého uhlíku s tabákem, ten se začne pálit, spálí i všechnu chuť, uživatel do těla tahá v ještě větší míře vysoce karcinogenní dehet a po 3 minutách si začne štěžovat, že ta dýmka prostě to není ono... To není jako když nám to připraví v čajovně ...Ale tam mají přece ty lepší vodní dýmky ... Rozklíčování v dalším pokračování...


 
Picture
Při návštěvě Jadranu mě napadla otázka, jak asi se vodní dýmka bude chovat, když do vázy vodní dýmky naliji místo klasické kohoutkové vody vodu přímo z moře? Vzal jsem tedy na pláži prázdnou plastovou láhev a naplnil ji vodou přímo z moře. 1,5 litru vždy bohatě stačí na vázu jakýchkoliv běžných rozměrů. Osobně nyní používám vodní dýmku o velikosti vázy 26 centimetrů, kde litr je dostačující dávka vody, aby chod vodní dýmky byl dokonalý.

Sbalil jsem věci z pláže a běžel na apartmán, kde jsem po vyběhnutí do třetího patra přestal mít chuť na dýmku, avšak touha po něčem novém byla daleko silnější než pocity mého těla, které mi říkaly: "Teď kouřit nebudeš!".

Popadl jsem dýmku, vázu dokonale propláchnul a nalil do ní vodu z moře. Tělo vodní dýmky jsem propláchnul standardně vodou, hadici jsem nevymýval (moje současná hadice není vodou vyplachovatelná, avšak za jistých podmínek lze i nevyplachovatelné hadice vodou pravidelně proplachovat). Dýmku jsem umístil na balkon a bez korunky a uhlíku zkusil naprázdno první nádech, kde se obvykle pozná, jestli má cenu dále pokračovat.

První nádech se mi nezdál nijak rozdílný od běžné kohoutkové vody, tak jsem si řekl, že je čas pokročit dále. Pomocí plynové lampy jsem rozpálil na tácku bambusové uhlíky, které se v těchto přímořských oblastech chovají daleko lépe a tolik do sebe nenasávají vlhkost - kokosové uhlíky není vhodné u moře používat, protože tyto uhlíky jsou lisované pod obrovským tlakem a jejich vlastnost je natahovat do sebe obrovské množství vlhkosti, takže po zapálení se vám může stát, že během pár minut je z uhlíku opět černá briketka :-). Připravil jsem korunku, kam jsem namíchal mátu od El Nakhla spolu s melounem od stejné značky. Poměr standardně 1 dávka máty, 2 dávky melounu. Korunku jsem připravil zcela standardně tak, aby byla mezera mezi alobalem a korunkou cca 1 cm - k tomu je zapotřebí mit skutečně hlubokou korunku. Množství tabáku v korunce bych odhadnul na obvyklých 12 gramů.

Do napnutého alobalu jsem jehlou udělal svých 300 děr a vrhnul jsem se podívat na uhlíky, které jsem pomocí plynové lampy ještě trochu rozpálil a dal jsem tři uhlíky nahoru na dýmku (kouření se vzduchovou kapsou v korunce vyžaduje zpočátku větší teplotu a větší výdrž plic při roztahávání).

Těšil jsem se na první nadechnutí přes mořskou vodu a čekal jsem přísun mineralních látek pro své plíce. Ovšem ... tento pocit se nedostavil :-( Vodní dýmka nebyla slaná, necítil jsem ani žádný přisun minerálních látek (např. jako když dýcháte v solné jeskyni).

Po pěti minutách kouření přes mořskou vodu jsem úplně zapomněl, že tam mám mořskou vodu a dokouření vodní dýmky probíhalo úplně standardně.

Proto moje doporučení je:
Kouření vodní dýmky přes mořskou vodu: neutrální stanovisko, nebyl zaznamenám žádný účinek ani jiné chutě.


 
Picture
Mnoho uživatelů vodních dýmek žije v domnění, že vícehadicové vodní dýmky jsou lepší než dýmky jednohadicové. Jsou přeci dražší a vypadají díky více hadicím jaksi opticky větší, musí tedy být lepší. Pojďme se tedy podívat na výhody a nevýhody vícehadicových vodních dýmek.

Vícehadicové vodní dýmky jsou k dostání od dvouhadicové varianty až po dýmky se šesti vývody na hadice. Položme si otázku, jaké jsou tedy výhody?

Jedna z výhod je ta, že pokud uživatelé sedí např. daleko od sebe, či vodní dýmka je umístěna na stísněném místě, kde podávání hadic by mohlo třeba shodit něco ze stolu, pak je jistě pohodlnější, že nemusí docházet k předávání hadice mezi uživateli. Jaká je další výhoda? Žádná další mě jednoduše nenapadá.

Co nevýhody? Těch umím vyjmenovat daleko více. Uživatel zaplatí v první řadě vyšší sumu za pořízení takové dýmky. Zadruhé, je potřeba starat se o všechny hadice (hlavně čištění, nehledě na náklady znovupořízení). Zatřetí, samotná vodní dýmka se stává větší a tedy hůře přenositelnou a paradoxně manipulace s ní je obtížnější, ačkoliv by měla práci usnadňovat. Dále, je třeba vyvrátit zažitou představu mnohých začátečníků, že z vodní dýmky s více hadicemi může vesele kouřit více lidí naráz. Není to pravda. Pokud natáhne najednou z vodní dýmky více než jeden uživatel, dojde s největší pravděpodobností po pár prvních potaženích k přepálení tabáku a vodní dýmku můžete připravit celou znovu, už vám rozhodně nebude chutnat. U menších vícehadicových dýmek také zjistíte, že intenzivní nádech dvou uživatelů najednou rovněž dokáže vytáhnout do hadice vodu z vázy, což rovněž není nic příjemného. Takže vždy může z kterékoliv vodní dýmky kouřit stejně pouze jedna osoba v jeden okamžik. A konečně zapáté, stabilita takové vodní dýmky je také horší, protože je zatěžována z více stran hadicemi, riziko převržení s více hadicemi rapidně roste zvlášť ve větších společnostech.

Vícehadicové dýmky modernější konstrukce mají zpravidla tzv. samoucpávací mechanismum (hlavně dýmky Aladin). V každém vývodu na hadici je kulička, která ucpává díru, pokud se z tohoto vývodu zrovna nekouří. Tyto kuličky jsou sice dobré a pohodlné, ale časem se zanáší a vodní dýmka může mít horší chod. U jiných vodních dýmek se to řeší jednodušeji gumovým špuntem, kterým se ucpe nepoužívaný vývod. Pokud uživatelé používají dýmku, která nemá samoucpávací mechanismus (ale špuntíky), pak jednotliví uživatelé musí pořád palcem na ruce ucpávat hadici, aby druzí mohli kouřit (jinak nevznikne podtlak a dýmka pořádně netahá).

Doporučení:
Jsou lepší vícehadicové dýmky? :   Jednoznačně NE