Picture
Jako nováček v oblasti vodních dýmek bych si tabák jistě vybíral ne podle značky, ale podle příchutě. Dnes na trhu existuji příchutě, které by mě ani nenapadlo, že výrobci tabáků do vodních dýmek někdy vyrobí. Ať již se jedná o tabáky s příchutí různých alkoholů, oříšků či koření. Každý z nás má jiné chuťové buňky, takže nelze říci, že jedna příchuť je lepší než druhá. Ovšem pokud bereme příchutě tabáků subjektivně, pak to lze říci. Ne každá příchuť je dle mého soudu povedena, ba dokonce některé tabáky jsou pro mě nekouřitelné (např. tabák Earl Grey mi přijde naprosto nepoužitelný). Pokud se nebudu za sebe uvažovat Earl Grey, pak ostatní tabáky mohu prohlásit za vhodné do vodních dýmek. 
 
Jako začínající kuřák a čerstvý majitel vodní dýmky si chcete uchovat čistotu dýmky po co možná nejdelší dobu. Vyhněte se tedy prosím následujícím tabákům, které vaši dýmce předají silné aroma na velmi dlouhou dobu, takže každá další dýmka bude chutnat jako právě ten tabák, který to způsobil. Rozhodně se vyhněte kávě (El Nakhla). Tento tabák nedostanete jenom tak z vaší dýmky a může to trvat i měsíce - skutečně i po jedné dýmce se toto stane. Dalším velmi intenzivním tabákem je skořice. Zde doba zanesení je daleko kratší než u kávy, avšak pokud nejste velkým milovníkem tohoto koření a nechcete ho další spoustu dýmek cítit, pak ho vynechte. Alespoň do prvního vymytí hadice, což rozhodně prvních 50-100 dýmek nedělejte, pokud vaše hadice není vyplachovatelná vodou - jakmile to jednou uděláme, proces vyplachování budete muset dělat častěji (více informací o čištění hadic naleznete ve článku "Jak na čištění hadic. Lze každou hadici vyplachovat vodou?"). Zkuste se také vyhnout příchutím: karamel, Earl Grey (skutečně pro mě nekouřitelný), Tropicana, Tmavý ovocný mix. Tyto příchutě posléze zkusit můžete, avšak neničte si pro začátek dýmku těmito silně aromatickými tabáky, které se intenzivně usadí ve vaší dýmce - vždy se jedná o tabáky El Nakhla. Od značky Nakhla volte zpočátku raději jemnější ovocné příchutě, které Vás žádným dramatickém aroma hned od začátku od vodní dýmky neodradí. Tabáky Al Fakher či Prince nemají tak agresivní aroma a jsou tedy vhodné a velmi příjemné i ve svých silnějších příchutích.

Začínající uživatele si často stěžují, že je vodní dýmka škrábe v krku. Toto je způsobeno mnoha faktory, mimo jiné i volnou tabáku. Z tohoto pohledu tedy pro začátek lze volit raději z jemných příchutí jako jsou - El Nakhla: Meruňka, Višeň, Dvě jablka či Broskev (je více aromatická, ale příjemná). Od Al Fakher to je například: Červené jablko, Meloun s mátou či Černý hrozen nebo Zlatá jahoda. Z tabáků Prince to jsou klidně veškeré příchutě - tabák je koncipován jako jemnější a určený pro chuť a požitek.

Vyzkoušejte některé z nich a sami uvidíte...


 
Picture

V minulém díle jsme si ukázali, jak připravit vaši první dýmku pomocí jednoho samozápalného uhlíku. Jedná se o první odrazový můstek, který by měl každý podstoupit. I když mi velká část uživatelů vodních dýmek tvrdí, že samozápalné uhlíky jsou fuj, osobně bych je zase tolik nezatracoval. Je potřeba se detailně podívat, jak je samozápalný uhlík koncipován a z čeho se skládá. Jistě každý ví, že když zapálí předmět, pak nezačne ve většině případů prskat a po jistém čase se z něj nestane žhavé kolečko. To se ale se samozápalného uhlíku stane. Proč? Protože obsahuje látky, které tomu napomůžou - síru a jiné podobné ne moc dobré chemické látky, které vše obstarají za uživatele. Tyto látky je potřeba z uhlíku všechny dostat než dáme uhlík na korunku, ale o tom až dále.

Samozápalné uhlíky se dělí podle velikosti, a to od nejmenších, které mají od 30-33 mm až po ty největší, které mají v průměru i 50 mm. Velká část uhlíků je veprostřed vypouklá, což má působit podle výrobce menší teplotou na střed korunky. Ovšem pravdou to není. Větší uhlíky mohou mít uprostřed malou nebo větší díru. Uhlíky s větší dírou jsou relativně vhodné pro menší a střední korunky a pro takovou korunku stačí jeden uhlík, který se na ni přiloží. Pojďme si ovšem říci, co dělat, pokud jste si koupili "standardní" uhlíky s vypouklým bříškem.

Pokud uvažujeme, že máte středně velkou korunku, které jsou standardně dodávány pro střední a velké dýmky a máte k dispozici uhlíky o velikosti do 35 mm průměru, pak budeme pro jednu dýmku potřebovat 3 poloviny uhlíku. To znamená, že je potřeba dva uhlíky rozlomit na dvakrát dvě půlky - rozlomte v ruce, jde to obvykle velmi snadno. Tyto půlky dejte na tácek tak, aby co nejmenší plochou se dotýkaly tácku - klidně nějak na sebe - a zapalte je. Připravte nyní korunku dle návodu v předchozím dílu. Po cca 5-7 minutách by na uhlíkách měla být již pouze malá černá (nerozpálená) místa, kterých se zbavíme. Tácek vezměte opatrně do ruky a kontinuálně foukejte do uhlíků. Tím se zvýší přísun kyslíku a teplota. Díky tomu se rychleji vypálí i poslední zbytky zápalných chemikálií z uhlíků a uhlík se dobře rozpálí (černá místa zmizí). Dejte pozor, abyste se o tácek nespálili, aby vám žhavý kus uhlíku nespadl a něco nezapálil nebo aby vám malý kousek horkého popela nevlétl do oka (což je dosti nepříjemné:-) ).

Tácek dejte zpátky na dýmku a pomocí kleští dejte uhlíky na korunku dýmky Jak? Kdybychom si představili hodiny, pak je umístěte na pozice 2, 6 a 10 hodin po obvodu korunky. Prostě v úhlech 120 stupňů od sebe. Uhlíky by neměly přijít na samý střed korunky. Teplo se musí pomalinku svážet po stranách korunky dovnitř a pomalinku nahřívat tabák. Dané půlky uhlíků nemusí být celou plochou na alobalu - kousek uhlíku může i přesahovat přes okraj korunky, i to je v pořádku (ale pozor, aby nespadl a něco nezapálil). Následně vy sami poznáte, zda je dýmka málo silná (málo kouřem slabá chuť) či hodně silná (velmi mnoho kouře, dýmka pálí či škrábe v krku) a podle toho můžete posouvat uhlíky od okraje ke středu a tím regulovat sílu dýmky.

Samozápalné uhlíky produkují relativně dost popela a po cca 15 minutách budou na povrchu šedé, ovšem žár v nich stále bude. V této chvíli doporučuji opravdu jemně uchopit uhlík do kleští a oklepat popel na tácku tak, abyste na korunku vraceli opět rudý uhlík (bude lépe hřát a zbavíte se velké části popela, který jinak vdechujete do dýmky). Toto již později znovu nedělejte. Uhlík ztratí svou konzistenci a rozpadl by se vám v kleští.

Co jsme se naučili? Nyní již alespoň můžete regulovat sílu dýmky pomocí uhlíků, protože místo jednoho máte hned tři, které můžete posouvat od samého okraje trochu blíže ke střed. Navíc jsme z uhlíků dostali co nejvíce fuj látek, takže by nyní dýmka měla chutnat více po tabáku než po uhlíkách. Tzv. ohrádku z alobalu okolo korunky samozřejmě v tomto případě neděláme, abychom mohli dát půlky uhlíku přes okraj korunky. Díky tomu není tabák jako v "mikrovlnce" a je chutnější. Vyšší teplotu jsme docílili pomocí dodatečné půlky uhlíku (použili jste tedy 1,5 uhlíků).

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek "Tabáky pod drobnohledem pro začínající uživatele vodní dýmky")





 
Picture
Pokud čtete tento článek, tak jste si pravděpodobně právě zakoupili vodní dýmku či jste začínající uživatel vodní dýmky a nemáte skoro žádné zkušenosti, jak připravit vaši první dýmku. Pokud jste vše udělali podle našich rad, pak před vámi stojí nová kvalitní vodní dýmka, která krásně voní novotou (nebojte, za chvíli nebude), tabák a uhlíky. Alobal a jehlu (nebo klidně párátko) máte standardně doma ve vaší výbavě, takže si je pouze připravte, protože je budete potřebovat. Pokud jste si zakoupili samozápalné uhlíky, pak vezměte tácek z vodní dýmky, dejte ho na nehořlavou podlahu, položte na něj samozápalný uhlík a ten zapalte zapalovačem (začne jiskřit). Uhlík zkuste dát na bok, aby se co nejmenší plocha dotýkala tácku a uhlík měl co největší přísun vzduchu. 

 Než se nám uhlík rozpálí a vypálí se z něj síra a jiné fuj látky, připravíme si korunku. Vezměte svou korunku, kterou jste dostali spolu s dýmkou, a naplňte ji tabákem tak, aby tabák nebyl přes okraj, ale cca 2-4 milimetry pod okrajem korunky (alobal na korunce se pak nesmí dotýkat tabáku). Tabák natrhejte na co nejmenší kousky (týká se hlavně tabáků značky El Nakhla) a házejte ho do korunky. Neumačkávejte ho v žádném případě v korunce, pouze jako když solíte polévku, tak přesně tím stylem dávejte natrhaný tabák do korunky.

Vezměte standardní alobal, který je běžně v dostání v každém supermarketu obvykle v desetimetrovém balení, utrhněte cca 12-15 cm z role a tento obdélník přehněte, takže výsledný obrazec by měl být cca čtvercový. Vyhlaďte všechen vzduch mezi vrstvami alobalu a co nejvíce napněte alobal přes korunku. Jednou za deset pokusů se vám stane, že alobal roztrhnete, což není vaše chyba, ale jedná se o fyzikální zákon (zákon schválnosti), který však fyzikové zatím neobjevili, nicméně věřte, že se to něděje pouze vám:-). Jakmile máte napnutý alobal přes korunku, vezměte jehlu (poslouží i párátko, ale menší dírky jsou lepší) a udělejte do ni 200-350 děr. Pokud vaše korunka je menší, pak se vás bude týkat spíše číslo 200. Jestli jste udělali málo děr, během kouření se může stát, že se vám uhlík bude posouvat po alobalu. To je způsobeno buď málo napnutým alobalem, nebo málo dírkami, protože pak alobal vibruje a posouvá uhlík.

Tzv. ohrádku pomocí alobalu udělat okolo korunky můžete, aby lépe chránila uhlík. Pokud to tak uděláte, pak to nedělejte z více než dvojitého alobalu, protože by se pak dýmka mohla přepalovat.

V tuto chvíli stačí skočit k vodovodu, napustit do vázy vodu tak, aby konec dýmky byl cca 2,5-3,5 cm ponořen ve vodě, a zasunout tělo vodní dýmky do vázy (případně zašroubovat). Nyní vezměte tácek, dejte ho na dýmku a pomocí kleští dejte uhlík na korunku. A je to. Toto byla vaše první dýmka, kterou jste si připravili. V dalším článku si řekneme něco o tom, jak dýmku udělat chutnější pomocí samozápalného uhlíku, který sám o sobě moc chuťově dobrý není.

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek "Lepší chuť i se samozápalnými uhlíky. Jak na to?")

 
Picture
Jste velkým milovníkem vodních dýmek? Chcete se pochlubit vaším miláčkem a ukázat ho ostatním? Pochlubte se otevřeně prostřednictvím našich stránek a zveřejněte fotografii své vodní dýmky. Jednoduše nám zašlete snímek (odkaz níže), na kterém je vaše vodní dýmka a my vám ho umístíme na náš web.
Jakmile obdržíme dostatečné množství fotografií, sekci uzavřeme a vyhodnotíme 3 nejlepší fotografie, které vyhrají hodnoté ceny.
POZOR: Není omezen počet vložených fotografií na jednu emailovou adresu. Můžete tedy vložit tolik fotografií, kolik chcete. Emailové adresy nebudou uvedeny u fotografií, evidujeme je pouze interně my. Doufáme, že se podělíte nejen s námi o své vzpomínky, které jste prožili s vodní dýmkou, nebo nám ukážete svou krasavici, která vám dělá společnost. Vložte nám vaši fotografii právě nyní.

 
Picture
S vodní dýmkou máte pouze zkušenosti z čajoven, či od přátel, ale nejste vlastníkem žádné vlastní vodní dýmky a uvažujete o nákupu? Přečtěte si, na co si při nákupu dát pozor, a jak vybrat tu správnou vodní dýmku pro získání prvních zkušeností. 
Před nákupem je potřeba, abyste si položili následující otázky. Vodní dýmku chci spíše na doma, nebo ji budu hodně převážet a používat na cestách? Jak často z ní budu kouřit? V jak velké společnosti?

Malé vodní dýmky (cca 35-55 cm na výšku) jsou vhodné na cesty a časté přenášení. Jejich cena je nižší než větších vodních dýmek, po rozložení jsou kompaktní a zpravidla se vejdou i do batohu či velmi malé krabice. 

Střední (cca 55-70 cm na výšku)  a  velké  (od 70 cm výšky)  vodní dýmky se hodí na domácí používání a pouze občasné převážení. Jejich hlavní výhoda oproti malým vodním dýmkám je v tom, že jsou více stabilní, váza pojme více vody na ochlazování a cesta, kterou musí kouř urazit, je delší a tím dýmka více ochladí dým a zpříjemní kouření. Jejich pořizovací cena je samozřejmě vyšší než u menších vodních dýmek, i když s dobrým výběrem nikterak dramaticky.

Chci vodní dýmku na cesty. Jakou tedy z malých variant zvolit?

U malých vodních dýmek není naštěstí tolik rozhodujících faktorů, které by znamenaly, že koupíte vyloženě špatně. Pozor si dejte pouze na jediný parametr - výšku dýmky. Výrobkům o velikosti 18 cm (leckde dokonce méně) prodávaným jako vodní dýmky se rozhodně vyhněte. Tyto pididýmečky jsou vhodné na úplně něco jiného než tabák do vodní dýmky, účel vodní dýmky rozhodně nesplní, z koupě budete zbytečně nešťastní. Doporučuji brát v potaz pouze vodní dýmky o velikosti 35 cm a více (snad s jedinou výjimkou vodních dýmek typu Pumpkin, které i s výškou 24 cm díky dobré kostrukci fungují dobře). V kategorii malých vodních dýmek prakticky nenarazíte na jinou než tradiční vodní dýmku s tělem vyrobeným z nerezového plechu, keramickou korunkou menší velikosti a standardní skleněnou vázou, která se liší zpravidla pouze ve tvaru a dekoraci. Zde se rozhodujte jednoduše podle vzhledu a ceny (s ohledem na výše uvedené upozornění na zoufalou funkčnost maličkých minidýmek s výškou pod 30 cm).

Vodní dýmku chci kouřit převážně doma – zhruba 2 dny v týdnu. Jakou mám vybrat?
Kvalitní střední vodní dýmka stojí okolo 1000-1200 Kč. Taková dýmka má standardně plechové nerezové tělo, skleněnou vázu, která pojme již dostatečné množství vody, keramickou korunku a hadici delší než 140 cm. Vodní dýmka v takovéto specifikaci je vhodná na běžné (i více frekventované) domácí použití či na příležitostné použití ve větší společnosti. Kvalitní dýmka této kategorie bude dobře sloužit a uživatel s ní bude dlouhou dobu spokojen. Pokud uživatel chce větší vodní dýmku, pak si musí připravit rozpočet cca 1100-1600 Kč. Velká vodní dýmka se bude lišit v celkové výšce, ve větší délce hadice a ve váze, která bude stabilnější a bude mít větší objem. Přechod mezi kategoriemi je samozřejmě pozvolný (např. uživatel prakticky nepozná funkční rozdíl mezi kvalitní střední dýmkou výšky 65 cm a velkou dýmkou podobné kostrukce výšky 70 cm). Obecně čím větší vodní dýmka, tím lépe zvládne ochladit dým. Roli hraje i estetický faktor. Větší dýmka působí důstojněji a záleží pouze na uživateli, zda-li chce dýmku použít i jako domácí dekoraci a za tímto účelem si třeba trochu připlatit za dýmku větší, dýmku propracovanější nebo zkrátka za dýmku, která se mu víc líbí.

Co rozhodně nekupovat jako svou první vodní dýmku.
Tzv. mini vodní dýmky (vidět jsou v rozmezí asi 15-30cm výšky) jsou levné a díky tomu cenově lákavé pro začínající uživatele. Láká je pomyšlení, že budou mít vlastní dýmku za skvělou cenu a budou si v poklidu kouřit doma s přáteli. Ovšem s touto dýmkou nebudete rozhodně spokojeni. Vodní dýmka je velmi malá. Krátké tělo, hadička a maličká vázička zkrátka nedokáží chladit dým. Navíc si připravte výmluvy pro pravidelně propálený koberec, protože každou druhou zapálenou dýmku někdo celou převrhne díky vratkému a velmi lehkému provedení. Jedinou světlou výjimku této kategorie tvoří dýmku typu Pumpkin, které i s výškou 24cm fungují překvapivě dobře. I tak však jsou velmi malé a vratké a jsou vhodné snad jen pro velmi  časté cestování jako pohotovostní příruční dýmka, co je vždy hned po ruce, když si ji potřebujete zapálit. Minidýmečky (s korunkami průměru např. i 1 cm) jsou rovněž vhodné  pro kouření něčeho jiného než je tabák pro vodní dýmky. Jako klasické vodní dýmky ale neposlouží.

Nekupujte ale ani nejdražší vodní dýmky. Pro začátek raději ani ne ty velmi kvalitní  s celokovovým tělem, protože vyhodíte peníze. Jako začínající uživatel, který nemá zkušenosti s vodní dýmkou, nedokážete pravděpodobně připravit vodní dýmku tak, abyste poznali rozdíl mezi standardním kvalitním plechovým tělem a špičkovým tělem celokovovým. Vodní dýmka vám bude chutnat úplně stejně, ba dokonce možná trochu hůře, protože špičková čajovnická celokovová dýmka vyžaduje trochu jinou manipulaci s uhlíky a jinou přípravu. Navíc pozor, v kategoriích "luxusních" vodních dýmek za nejvyšší ceny se často skrývají třeba i běžné vodní dýmky čínské výroby, funkčně velmi průměrné, které začátečník ne snadno odhalí. Nejspíše tak koupí nejdražší dýmky pouze potěšíte internetový obchod velkým nákupem, ale svůj osobní požitek si tím jako začátečník nezvýšíte. Jakmile zjistíte, že vodní dýmka je to, co vás baví, a získáte více zkušeností a informací, pak rozhodně uvažujte o koupi lepší vodní dýmky, např. celokovové. To už budete jasně vědět, co hledáte. Do té doby nedoporučuji.

Mám si zakoupit i nějaké příslušenství?
Na jakékoliv příslušenství se z počátku klidně vykašlete. Na záčátek potřebujete kromě vodní dýmky pouze:

-  tabák (alternativně minerální kamínky)       
- uhlíky        
- náustky (volitelné)

A alobal, ale ten jistě doma najdete. Tarbuš ani jiné příslušenství pro začátek nepotřebujete. Pokud něco budete potřebovat, zjistíte to sami v průběhu kouření a případně si to doobjednáte. Stejně budete muset obnovit stav vašich tabáků a uhlíků, takže další nákup bude potřeba.

Kupte si pro začátek snad jen nějaké náustky do zásoby. Jdou vymývat, takže si svůj schovávejte a používejte klidně opakovaně. Náustky s aktivním uhlíkovým filtrem můžete také vyzkoušet, ovšem mění podle mého dost dýmovitost a chuť vodní dýmky. O tom, zda filtrují škodliviny, nejsou spolehlivé informace, takže se každý musí rozhodnout sám, zda-li tomu věří, či nikoliv.

V případě jakýkoliv problémů či dotazů nám napište do fóra a my se vám pokusíme pomoci.

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek "Kde sehnat vodni dýmku")

 
Picture
Mnoho lidí se mě ptá, jak se pozná, že hadice je vyplachovatelná vodou. Vždy odpovím, ať vezmou nůžky, rozstřihnou ji, a pokud je vnitřek hadice potažen gumou, pak hadice je vyplachovatelná vodou :-)  Ovšem tento postup mnoho lidí jistě nevyzkouší, takže je potřeba najít jinou cestu, jak na to.

V České republice bohužel ubývá možností, kde sehnat hadici vyplachovatelnou vodou, tedy takovou hadici, kde možnost vyplachování doporučuje již výrobce. Nové typy vodních dýmek Aladin, či TopMark mají hadice velmi dobré, ale nejsou vyplachovatelné. Ani jiné egyptské či čínské modely nemají vnitřek hadice potažen gumou, a tedy vyplachování není doporučováno. Při zničení hadice vodou pak nelze uplatnit u prodejce reklamace.

Kdo kouří vodní dýmku intenzivně a pravidelně, tak dobře ví, že po určité době používání hadice vodní dýmky je další kouření  z dýmky spíše utrpením než požitkem z vodní dýmky. Co s tím?

Lze tedy vypláchnout vodou i hadici, která není vodou vyplachovatelná nebo u které to výrobce výslovně neuvádí?

Ano, samozřejmě lze. Pokud vaše hadice je už ve stavu, že buď si musíte koupit novou, nebo ji zkusíte propláchnout vodou, pak zkuste klidně nejprve druhou variantu podle následujícího postupu, životnost hadice se může o něco prodloužit.

1. Vezměte hadici do koupelny, či na zahradu k zahradní hadici.

2. Část, která se dává do úst, přijde pod kohoutek (nikde nedělejte obráceně).

3. Proudem vody propláchněte hadici a dívejte se, co z ní vše vyplave.

4. Jakmile již protéká pouze čistá voda, vezměte hadici ven, uchopte hadici za konec, který se strká do úst a začnete opatrně točit s hadicí nad hlavou (pozor na okolostojící lidi :-) ), aby se veškerá voda  odstředivou silou dostala ven.

5. Pověste alespoň na 12 hodin hadici někde v suchu tak, aby část, která jde do úst, byla nahoře, a veškeré zbylé nečistoty tak stékaly dolů.

Na co si dát pozor
Pokud propláchnete hadici vodou a začnete ihned kouřit, popel z dýmu se bude usazovat v kapičkách vody, které zůstaly v hadici, a další dýmkou veškeré nečistoty natáhnete do úst, což není moc příjemné. Navíc tyto usazené nečistoty se budou uvolňoval průběžně, takže hadice již nebude nikdy taková, jaká bývala. Proto vždy raději nechte hadici déle dobře vyschnout.

Může se mi hadice poškodit při vymývání vodou?

Ano, může. V životě jsem vyplachoval desítky různých typů hadic. Největší problém vždy nastane u hadic, které mají uvnitř kovovou spirálu. Ta hned po prvním vypláchnutí rychle zkoroduje a pokouření následně rozhodně není příjemné. Hadice je pak definitivně na výměnu. Naopak může nastat i milé překvapení. Třeba u hadic s moduritovou hlavicí kobry nebo ještěra (lizzard), které nebyly prodávány jako vyplachovatelné,  je uvniř hadice buničinová vata a hadice i pro opakovaných průplachách vody vždy velmi dobře sloužila nadále. Zřejmě už to zjistili i výrobci a tyto hadice již jsou označovány jako vyplachovatelné:-) 

Závěrečné doporučení:

Vyplachovat i nevymyvatelné hadice: Jednoznačně ANO, pokud by hadice byla jinak stejně na odpis.
Kdy začít vyplachovat: Když kuřák uzná za vhodné, že to je již potřeba:-)


 
Picture

Standardní egyptské dýmky mají gumové těsnění na těle dýmky, které se zasouvá s tělem dýmky do vázy. Mnoho lidí bojuje s tímto úkonem a nevědí, jak správně tělo zasadit do vázy a jak ho vytáhnout. Řešení je naprosto jednoduché. Před zasouváním těla do vázy namočte toto těsnění vodou a tělo jakoby zašroubovávejte do vázy - netlačte ho tam kolmo. 

Až dokouříte, jemným viklavým pohybem dopředu a dozadu těsnění odlepíte od vázy a pak opět tahem nahoru v kombinaci s kroucením ve vertikální ose tělo snadno vytáhnete. A je to....

Dejte si pozor pouze na přílišné kývavé pohyby při vytahování (kdy tělo dýmky působí jako páka), kterými můžete snadno zničit hrdlo vázy.

 
Picture
1. Tělo vodní dýmky (jiný název srdce vodní dýmky)

Tělo vodní dýmky je hlavní součástí a tvoří základ celé dýmky. V dnešní době se můžeme setkat nejčastěji  s plechovými těly. Vodní dýmky s tímto tělem jsou nejrozšířenější v České republice i po světě z důvodu dobré ceny. Vodní dýmky mohou mít své ocelové tělo dekorované ozdobami z plastu. Někdy je dokonce tělo tvořeno celé z plastu (kde vznik těchto dýmek byl spíše v rukách designerů než skutečných uživatelů vodních dýmek). V Evropě jsou k dostání ale i těla dřevěná (trubka uvnitř je samozřejmě kovová), příkladem je kvalitní dýmka Aladin z fotky vedle tohoto textu. Úzkou skupinu pak tvoří těla vyrobená z masivu kovu (nejčastěji mosaz, občas ocel či kombinace více kovů). Tyto dýmky jsou výrazně těžší, výrazně dražší a patří do sekce profesionální kategorie (pro denní frekventované užívání). 

Dále okrajově najdeme vodní dýmky vyrobené z moduritu, keramiky či ze skla, avšak tyto dýmky jsou určené převážně na okrasu než na skutečné používání.

Celokovové vodní dýmky, zejména větších velikostí, zpravidla bývají složené z více částí spojených závitem. Ono přeci jenom vyvrtat např. 60 cm do válečku mosazi není lehká záležitost, proto je konstrukce z více dílů častá (i když ne absolutním pravidlem). Doporučuji takovou dýmku jednou složit a nechat ji být, což je pro dýmku a její trvanlivost prospěšnější než častá demontáž na jednotlivé kousky (stojí hodně peněz, tak proč ji opotřebovávat zbytečně jinak než kouřením).

Je bohužel smutné, že takto na závity se poslední dobou dělají i plechové dýmky, kde k tomu není závažný důvod jako u celokovových. Zbytečně to komplikuje konstrukci dýmky a zvyšuje riziko, že se některý díl či závit používáním zničí. Čínské typy dýmek to mají od svého prvopočátku, kdy Egyptu okopírovali první vzor, a jsou tak v drtivé většině vyráběny dodnes. 

Egyptské dýmky v posledních letech začínají také někdě znovu prosazovat závity do těl dýmek, což může být stejný problém. Na druhou stranu, pokud se dýmka jednou sešroubuje a bude dobře v závitech těsnit, pak není důvod k vážným obavám. 

 2. Váza vodní dýmky

Dobrá váza pro vodní dýmku je ta, která pojme dostatečné množství vody pro chlazení a zároveň je stabilní. Není až tak rozhodující, jestli je vyrobena ze skla, plastu, moduritu či kovu. Ovšem je nepsaným pravidlem, že váza k tradiční vodní dýmce by měla být ze skla, a naštěstí většina vodních dýmek v České republice skleněnou vázu skutečně má. V dnešní době převažují stále klasické vázy, do kterých se nasouvá tělo vodní dýmky pomocí gumového těsnění, a takovéto řešení dýmky považuji za tradiční a jedno z nejlepších. Tvrzení některých lidí, že zanedlouho těsnění odejde a že tedy vázy se závitem jsou daleko lepší, je mylné a nepodložené. Gumové těsnění na tělu vydrží klidně spoustu let. Zpravidla má stejnou životnost jako celá vodní dýmka (pokud máte problém s vyndáváním a zandáváním těla do vázy, přečtěte si náš článek „Jak správně vyndávat tělo vodní dýmky z vázy“). Pouze někteří uživatelé nemají takovéto těsnění rádi, protože vytahování a zandávání těla dýmky do vázy je pro něproblematické a pohodlnější je pro ně závit.

Vázy se závitem jsou tedy druhým hlavním typem. Buď je závit přímo na skle, nebo je použit nějaký plastový či kovový adaptér vsazený do hrdla vázy a závit je na něm. Takové vázy se montují k tělu dýmky sice pevněji, ale šroubování trvá déle než vsunutí klasického těsnění a při nešetrném zacházení se opotřebují rychleji než gumové těsnění. Výhodou je pevný spoj (váza z dýmky jen tak neodpadne i po naplnění vodou), nevýhodou zejména výrazně vyšší cena náhradních váz se závitem.

Některé ze starších typů vodních dýmek (třeba starší řady Aladin) měly vyrobeny vázu z oxidového skla. Takové sklo je velmi tenké, váza je lehká, avšak docházelo k velmi snadnému rozbití vázy. Pokud uživatel dýmky např. lehce bouchnul s vázou někde o stůl a myslel si, že váza je v pořádku, mohlo se stát, že během kouření za pár dýmek odpadl při kouření díky vibracím vody kus skla. Osobně jsem tento problém také zažil.

Výrobci vodních dýmek nyní již používají, jak já říkám, tzv. poctivé pivní sklo, se kterým spíše rozbijete stůl než samotnou vázu. Váza je sice těžší, ale když vázu vezmete do ruky, tak je cítit, že jste vlastníkem skutečně pořádného kusu skla a ne nějaké plastové náhražky.

3. Hadice

Hadice k vodním dýmkám můžeme rozdělit podle typu materiáluči délky. Kratší hadice jsou určeny pro menší vodní dýmky z důvodu nízké váhy a snížení rizika převrácení vodní dýmky hadicí. Delší jsou pro střední, velké a ty největší dýmky. Zpravidla na trhu se neobjevují delší hadice než 220 cm, přičemž tako extrémní délka už má negativní vliv na chod dýmky. Optimální velikost pro střední dýmku je 150 -165 cm, pro větší od 165 - 185 cm.
 
Obvyklá hadice se skládá z násady pro ústa, která je zakončená kovovým vyústěním. Na druhém konci je dřevěná násada, která se pomocí gumového těsnění zasouvá do vodní dýmky. Tělo hadice je tvořeno nejčastěji umělou gumovou látkou, pod kterou je namotaný drát zpravidla vystlaný buničinou. Tím se hadice stávají "nevyplachovatelnými", protože by se buničina mohla rozmočit a různě nabobtnat a drát by mohl začít rezivět; on i bez výplachu drát začne časem rezivět, protože proudící vzduch je vlhký a drát není nijak ošetřen proti korozi (pozn. autora: pokud natáhnete drát, který je uvnitř hadice, připravte si rovnou plochu o desítkách metrů - drát v hadici je skutečně velmi, ale opravdu velmi dlouhý).

Dále můžeme koupit hadice vyrobené z pravé velbloudí kůže - standardně se do ČR nedováží, ale jde je zakoupit přímo v Egyptě. Barva těla hadice je zpravidla hnědo-šedivá a dřevěná násada do úst bývá delší a širší. Po dlouholetém testování jsem nenašel velký rozdíl mezi komerční hadicí a hadicí z velbloudí kůže. Nikdo vám nedoporučí hadici z velbloudí kůže vypláchnout vodou. Nevěřte mu. Pokud to bude skutečně neúnosné, zkuste si přečíst náš článek  „Jak na čištění hadic. Lze každou hadici vyplachovat vodou?

4. Tácek

O tácku snad není potřeba psát mnoho slov. Pokud chcete zakoupit dýmku střední či větší velikosti, pak koukejte, aby měl tácek odpovídající velikost - nesmí být prostě hodně malý :-). Vždycky jsem byl zastáncem tácků, které jsou nasazovací na vodní dýmku. Je pravdou, že pokud připravujete uhlíky atd., je to skutečně pohodlné vzít rychle tácek z dýmky a připravit na něm uhlíky, či je rozfoukat. Ovšem moje poslední dýmka, kterou nyní používám, má tácek napevno a z dýmky ho mohu sundat vyšroubováním horní části těla vodní dýmky. Zezačátku jsem to nenáviděl, ovšem po krátké době se člověk přizpůsobí a jakmile budu pořizovat novou dýmku, bude mi jedno, jestli tácek lze volně sundat či nikoliv. Nebude to pro mě rozhodující  faktor.

5. Korunka (jiné názvy hagar, kotel, kotlík)

Korunka patří mezi nejdůležitější součásti vodní dýmky. Prostě bez pořádné korunky si dobrou dýmku nikdy nepřipravíte. Korunky jsou zpravidla vyrobeny z keramiky (můžeme najít kovové či skleněné), která je následně glazurována buď přírodní glazurou, nebo barevnou. Barev, tvarů, druhů a provedení korunek je nespočetně mnoho, ovšem jak má vypadat ta správná korunka? Měla by být hluboká. To je základ dobré korunky pro přípravu skvělé dýmky. Měla by odolat velkým teplotám tak, aby se nemohlo stát, že během kouření korunka praskne, což je běžné u světlých keramik.
Existují více-hlavé korunky, které ovšem nejsou moc vhodné pro kouření.

6. Tarbuš (příslušenství)

Tarbuš je obvykle volitelné příslušenství vodní dýmky, které má dva účely. Jeden je ochrana uhlíků proti větru při kouření venku a druhý je zvýšení teploty okolo korunky, např. když již máme menší uhlíky či předehříváme korunku na začátku kouření. Tarbuše jsou zpravidla vyráběny z plechu s okrasnými průduchy. Existují i skleněné tarbuše.

7. Těsnění váza

Spojitel těla vodní dýmky a vázy. Přesné těsnění je velmi důležité pro dlouhou životnost tohoto těsnění i pro správný chod dýmky. Těsnění je vyrobené z gumy a existuje velká řada různých velikostí.

8. Těsnění hadice

Těsnění vyrobené z gumy (měkké či tvrdé) pro utěsnění hadice. Rozměrů je pouze několik málo a zpravidla jsou velmi podobné, často zaměnitelné pro většinu vodních dýmek.

9. Těsnění korunka

Prakticky unifikované těsnění vyrobené z gumy (měkké či tvrdé) pro utěsnění korunky na tělo vodní dýmky. Sedí téměř na všechny vodní dýmky v jediném rozměru, pouze na některé čínské dýmky s úzkým hrdlem patří těsnění zvláštní tlusté.

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek "Nákup mé první vodní dýmky")

 
Picture
Hlavním předpokladem pro správný chod vodní dýmky jsou kvalitní uhlíky na korunce. Uhlíky do vodní dýmky můžeme dělit do 4 základních skupin:

 1. samozápalné uhlíky
 2. klasické uhlíky (brikety)
 3. kokosové uhlíky
 4. bambusové uhlíky




Samozápalné uhlíky většinou vykazují chemickou chuť během kouření. Tím je pozměněna chuť právě kouřeného tabáku. Samozápalný uhlík při rozpalování vydává ohromný zápach a díky tomu nelze uhlík zapalovat v uzavřených prostorech. Jedinou výhodou samozápalného uhlíku oproti klasickým briketám je ta, že nepotřebuje pro rozpálení otevřený oheň – uhlík jde zapálit např. zapalovačem (obsahuje síru, která uhlík dokonale rozpálí).

Dodavatelů samozápalných uhlíků je velice mnoho. Uhlíky se vyrábějí např. v Anglii, Belgii, v Egyptě, v Číně, USA, SAE nebo i v některých dalších státech Evropské unie. 

Nesamozápalné uhlíky mají spoustu výhod oproti uhlíkům samozápalným. Mezi hlavní výhodu patří jistě to, že uhlík nevykazuje během kouření chemickou chuť, když je pořádně rozehřátý. Další výhoda je jistě ta, že lze rozčtvrtit a během kouření manipulovat s uhlíky na dýmce a volit si sílu a kvalitu dýmky. Doba hoření je daleko delší než u samozápalných uhlíků. Uhlíky neobsahují žádnou síru, nechávají méně popela. 

Na českém trhu můžete sehnat tři hlavní typy uhlíků do vodní dýmky. 
 
Klasické grilovaní brikety
První jsou uhlíky ve tvaru oválu. Jejich konzistence je velice pevná a snadno se zapálí např. na plynovém sporáku, nebo grilu. Jedná se o českého výrobce briket a jsou velmi dobré pro vodní dýmku. Je pravdou, že v dnešní době se již pro vodní dýmky moc nepoužívají a nahradily je modernější druhy uhlíků. 

Kokosové brikety
Druhá varianta pochází původně z Indonésie – kokosové brikety. Výhřevnost je mnohem vyšší než u dosavadních grilovacích uhlíků, uhlíky se nerozpadají a zanechávají minimum popela. Shoří téměř beze zbytků. Zůstatkový popel činí pouhá 2 % celkového objemu produktu. Kokosové brikety jsou testovány dle DIN 51749. Jedná se o ekologický produkt. Při pěstování surovin se nepoužívají ani hnojiva ani pesticidy. Spotřeba energie při produkci je velmi nízká. Při spalování se nepotvrdilo (nedokázalo) uvolňování sazí (popílku) a škodlivých zplodin do ovzduší. Při spalování se nevytváří kouř ani zápach. Kokosová briketa dokáže hořet až 2,5 hodiny. Tyto uhlíky patří mezi nejoblíbenější a nekvalitnější pro přípravu vodní dýmky.

Bamboocha
Třetí skupinou je skupina uhlíků vyrobena z bambusu. Bambus je rostlina, která hojně roste, proto se jedná o ekologickou výrobu uhlíků, které mají zajímavé vlastnosti. Teplota hoření je vyšší než u klasických briket, menší než u kokosových uhlíků. Pro korunku vodní dýmky je tedy třeba více uhlí než kokosového, avšak díky jiné vlastnosti hoření dokáží vodní dýmce dát odlišné vlastnosti než při kouření pomocí kokosového uhlí. Doba hoření je nižší než u kokosových uhlíků, ovšem je dostačující pro jednu vodní dýmku.


 
Picture
Vodní dýmku můžete sehnat několika způsoby. Vaše dovolená v exotické oblasti (Egypt, Tunis, Turecko apod.) může být pohodlně spojena s nákupem levné vodní dýmky. V
dnešní době jižvšak levné ceny dýmek v tamějších oblastech nemusí být vůbec pravidlem, naopak v klíčových turistických destinacích jsou někdy i vyšší než za dýmky koupené u nás.

U nás lze vodní dýmky koupit prakticky ve všech čajovnách či obchodem s orientálním
zbožím. Cenověvýhodnější ovšem bývají internetové obchody, kterých u nás existuje již celářada.

Pokud uvažujete o koupi vodní dýmky, určitě nezapomeňte navštívit internetový obchod www.svetdymek.cz, kde naleznete rozsáhlou nabídku kvalitních vodních dýmek za skvělé ceny.

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek
"První kontakt s vodní dýmkou")