Picture
Pokud čtete tento článek, tak jste si pravděpodobně právě zakoupili vodní dýmku či jste začínající uživatel vodní dýmky a nemáte skoro žádné zkušenosti, jak připravit vaši první dýmku. Pokud jste vše udělali podle našich rad, pak před vámi stojí nová kvalitní vodní dýmka, která krásně voní novotou (nebojte, za chvíli nebude), tabák a uhlíky. Alobal a jehlu (nebo klidně párátko) máte standardně doma ve vaší výbavě, takže si je pouze připravte, protože je budete potřebovat. Pokud jste si zakoupili samozápalné uhlíky, pak vezměte tácek z vodní dýmky, dejte ho na nehořlavou podlahu, položte na něj samozápalný uhlík a ten zapalte zapalovačem (začne jiskřit). Uhlík zkuste dát na bok, aby se co nejmenší plocha dotýkala tácku a uhlík měl co největší přísun vzduchu. 

 Než se nám uhlík rozpálí a vypálí se z něj síra a jiné fuj látky, připravíme si korunku. Vezměte svou korunku, kterou jste dostali spolu s dýmkou, a naplňte ji tabákem tak, aby tabák nebyl přes okraj, ale cca 2-4 milimetry pod okrajem korunky (alobal na korunce se pak nesmí dotýkat tabáku). Tabák natrhejte na co nejmenší kousky (týká se hlavně tabáků značky El Nakhla) a házejte ho do korunky. Neumačkávejte ho v žádném případě v korunce, pouze jako když solíte polévku, tak přesně tím stylem dávejte natrhaný tabák do korunky.

Vezměte standardní alobal, který je běžně v dostání v každém supermarketu obvykle v desetimetrovém balení, utrhněte cca 12-15 cm z role a tento obdélník přehněte, takže výsledný obrazec by měl být cca čtvercový. Vyhlaďte všechen vzduch mezi vrstvami alobalu a co nejvíce napněte alobal přes korunku. Jednou za deset pokusů se vám stane, že alobal roztrhnete, což není vaše chyba, ale jedná se o fyzikální zákon (zákon schválnosti), který však fyzikové zatím neobjevili, nicméně věřte, že se to něděje pouze vám:-). Jakmile máte napnutý alobal přes korunku, vezměte jehlu (poslouží i párátko, ale menší dírky jsou lepší) a udělejte do ni 200-350 děr. Pokud vaše korunka je menší, pak se vás bude týkat spíše číslo 200. Jestli jste udělali málo děr, během kouření se může stát, že se vám uhlík bude posouvat po alobalu. To je způsobeno buď málo napnutým alobalem, nebo málo dírkami, protože pak alobal vibruje a posouvá uhlík.

Tzv. ohrádku pomocí alobalu udělat okolo korunky můžete, aby lépe chránila uhlík. Pokud to tak uděláte, pak to nedělejte z více než dvojitého alobalu, protože by se pak dýmka mohla přepalovat.

V tuto chvíli stačí skočit k vodovodu, napustit do vázy vodu tak, aby konec dýmky byl cca 2,5-3,5 cm ponořen ve vodě, a zasunout tělo vodní dýmky do vázy (případně zašroubovat). Nyní vezměte tácek, dejte ho na dýmku a pomocí kleští dejte uhlík na korunku. A je to. Toto byla vaše první dýmka, kterou jste si připravili. V dalším článku si řekneme něco o tom, jak dýmku udělat chutnější pomocí samozápalného uhlíku, který sám o sobě moc chuťově dobrý není.

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek "Lepší chuť i se samozápalnými uhlíky. Jak na to?")
Leave a Reply.