Picture
Mnoho lidí se mě ptá, jak se pozná, že hadice je vyplachovatelná vodou. Vždy odpovím, ať vezmou nůžky, rozstřihnou ji, a pokud je vnitřek hadice potažen gumou, pak hadice je vyplachovatelná vodou :-)  Ovšem tento postup mnoho lidí jistě nevyzkouší, takže je potřeba najít jinou cestu, jak na to.

V České republice bohužel ubývá možností, kde sehnat hadici vyplachovatelnou vodou, tedy takovou hadici, kde možnost vyplachování doporučuje již výrobce. Nové typy vodních dýmek Aladin, či TopMark mají hadice velmi dobré, ale nejsou vyplachovatelné. Ani jiné egyptské či čínské modely nemají vnitřek hadice potažen gumou, a tedy vyplachování není doporučováno. Při zničení hadice vodou pak nelze uplatnit u prodejce reklamace.

Kdo kouří vodní dýmku intenzivně a pravidelně, tak dobře ví, že po určité době používání hadice vodní dýmky je další kouření  z dýmky spíše utrpením než požitkem z vodní dýmky. Co s tím?

Lze tedy vypláchnout vodou i hadici, která není vodou vyplachovatelná nebo u které to výrobce výslovně neuvádí?

Ano, samozřejmě lze. Pokud vaše hadice je už ve stavu, že buď si musíte koupit novou, nebo ji zkusíte propláchnout vodou, pak zkuste klidně nejprve druhou variantu podle následujícího postupu, životnost hadice se může o něco prodloužit.

1. Vezměte hadici do koupelny, či na zahradu k zahradní hadici.

2. Část, která se dává do úst, přijde pod kohoutek (nikde nedělejte obráceně).

3. Proudem vody propláchněte hadici a dívejte se, co z ní vše vyplave.

4. Jakmile již protéká pouze čistá voda, vezměte hadici ven, uchopte hadici za konec, který se strká do úst a začnete opatrně točit s hadicí nad hlavou (pozor na okolostojící lidi :-) ), aby se veškerá voda  odstředivou silou dostala ven.

5. Pověste alespoň na 12 hodin hadici někde v suchu tak, aby část, která jde do úst, byla nahoře, a veškeré zbylé nečistoty tak stékaly dolů.

Na co si dát pozor
Pokud propláchnete hadici vodou a začnete ihned kouřit, popel z dýmu se bude usazovat v kapičkách vody, které zůstaly v hadici, a další dýmkou veškeré nečistoty natáhnete do úst, což není moc příjemné. Navíc tyto usazené nečistoty se budou uvolňoval průběžně, takže hadice již nebude nikdy taková, jaká bývala. Proto vždy raději nechte hadici déle dobře vyschnout.

Může se mi hadice poškodit při vymývání vodou?

Ano, může. V životě jsem vyplachoval desítky různých typů hadic. Největší problém vždy nastane u hadic, které mají uvnitř kovovou spirálu. Ta hned po prvním vypláchnutí rychle zkoroduje a pokouření následně rozhodně není příjemné. Hadice je pak definitivně na výměnu. Naopak může nastat i milé překvapení. Třeba u hadic s moduritovou hlavicí kobry nebo ještěra (lizzard), které nebyly prodávány jako vyplachovatelné,  je uvniř hadice buničinová vata a hadice i pro opakovaných průplachách vody vždy velmi dobře sloužila nadále. Zřejmě už to zjistili i výrobci a tyto hadice již jsou označovány jako vyplachovatelné:-) 

Závěrečné doporučení:

Vyplachovat i nevymyvatelné hadice: Jednoznačně ANO, pokud by hadice byla jinak stejně na odpis.
Kdy začít vyplachovat: Když kuřák uzná za vhodné, že to je již potřeba:-)


Martin Kotmel
25/6/2021 12:34:07 am

Dostal jsem před pár lety nádhernou vodní dýmku, hadice byla však téměř neprůchozí, dýmka jinak v dokonalém stavu. Jelikož jsem si nebyl jist, ale pro jistotu jsem s tím počítal, že by mohla mít kovovou spirálu, na náústek jsem tedy nasadil šlahoun od pumpičky na kolo (lepší by byl kompresor, ale nebyl k dispozici) a několikrát jí "profoukl". Hadice následně skoro jako nová, používám doteď.

Reply
7/8/2021 11:52:16 am

Hello mate great blog

ReplyLeave a Reply.