Picture
Před psaním tohoto článku předcházely měsíce testování.  Vaporizér je elektrické zařízení, do kterého se dává např. tabák a pomocí nastavitelné teploty dochází pouze k uvolňování (odpařování) účinných látek do těla uživatele, aniž by docházelo ke spalování tabáku. Tím nevzniká dehet (nebo v malém množství) a kouření (vlastně inhalace)  je tedy méně škodlivé. Ovšem zapomeňte na nějaký převratný dým, neboť není přítomno spalování. Podle mého osobního názoru je nikotinový efekt daleko kvalitnější, protože je uvolňován z tabáku pomocí přesné teploty.

Jde z vodní dýmky udělat něco podobného? Částečně ano, lze. V následujících větách ukáži, jak lze z tabáku do vodních dýmek dostat účinné látky bez toho, aby docházelo z velkému spalovaní tabáku.

K tomuto typu přípravy vodní dýmky potřebujete velmi hlubokou korunku - opravdu velmi. Pokud bychom takovou korunku naplnili až po okraj, pak musí pojmout minimálně cca 20-25g tabáku. Takovouto korunku naplníme cca 10g tabáku tak, aby k okraji korunky bylo od tabáku cca 1,5 cm. Standardně napneme dvě vrsty alobalu a uděláme cca 300-350 děr pomocí tenké jehly - čím menší díry, tím lepší. 

Nyní je potřeba rozehřát uhlíky. K tomuto účelu jsou asi nevhodnější uhlíky Bamboocha, protože jejich teplo je optimální pro simulování vaporizéru (kokosové uhlíky jsou méně vhodné, na samozápalné uhlí zapomeňte). Uhlíky rozehřejte do ruda a nechte je na tácku vodní dýmky, aby pomalu nahřívaly zvenčí korunku cca 10 minut.

Nyní je potřeba korunku s tabákem důkladněji nahřát. Standardně používám plynovou lampu (klasická malá plynová bomba - letlampa na plyn) k tomu, abych korunku prohřál. Nebojte se, korunka nepraskne. Nepoužívejte ale maximální výkon, lampu stáhněte na minimum a zahřívejte ze všech stran celkem cca 1 minutu. Rozhodně nenahřívejte alobal.

Tímto jsme nahřáli tabák uvnitř korunky a nyní umístěte 3 uhlíky Bamboocha na korunku po kraji a začněte natahovat z hadice. První asi 3 minuty se bude zdát, že vodní dýmka je příliš slabá. Nevzdávejte to. Do pěti minut se tabák důkladně prohřeje na teplotu, při které Vám dá poznat svou sílu, aniž by docházelo k jeho výraznému pálení. Dým je v tuto chvíli stále velmi slabý, občas téměř neznatelný, avšak účinnost tabáku je obrovská, což poznáte lehkým až středně velkým škrábáním v krku. Někteří z vás teď namítnou, že nemají rádi, když vodní dýmka moc škrábe. Výhoda tohoto vaporizujícího kouření je v tom, že kdo má rád to opravdové škrábání, dá si větší nádech, kdo moc ne, dá si menší. Regulace je tedy velmi snadná, protože nástup účinku uvolňování je pozvolný a lze tedy plícemi řídit. 
 
Při 40 minutovém kouření uhlíky Bamboocha pouze 1x oklepejte na tácek (cca v polovině kouření), abyste se zbavili přebytečného popela. Obalení popelem je v tomto případě žádoucí a funguje jako regulace teploty, kde na začátku potřebujeme velkou teplotu pro nahřání tabáku a postupem kouření dýmky se teplota musí snižovat, protože tabák a korunka jsou již předehřáté.

Po 40 minutách standardního kouření vodní dýmky je tabák na povrchu lehce černý, místy prosvítá jeho původní barva a zbylých 80-90% má stále barvu původního tabáku. Tento tabák je naprosto vysušen a drolí se. Pokud si dovolím srovnat přípravu vodní dýmky většiny uživatelů a tuto, pak jste kouřili tímto způsobem efektivněji s maximální chutí tabáku, který jste vložili do korunky (žádný spálený a přepálený tabák bez chuti) a zřejmě i méně škodlivě. Za jistou nevýhodu této přípravy může být považována výrazně menší dýmovitost, která některým uživatelům bude nedostatkem.

Leave a Reply.