Picture
S vodní dýmkou máte pouze zkušenosti z čajoven, či od přátel, ale nejste vlastníkem žádné vlastní vodní dýmky a uvažujete o nákupu? Přečtěte si, na co si při nákupu dát pozor, a jak vybrat tu správnou vodní dýmku pro získání prvních zkušeností. 
Před nákupem je potřeba, abyste si položili následující otázky. Vodní dýmku chci spíše na doma, nebo ji budu hodně převážet a používat na cestách? Jak často z ní budu kouřit? V jak velké společnosti?

Malé vodní dýmky (cca 35-55 cm na výšku) jsou vhodné na cesty a časté přenášení. Jejich cena je nižší než větších vodních dýmek, po rozložení jsou kompaktní a zpravidla se vejdou i do batohu či velmi malé krabice. 

Střední (cca 55-70 cm na výšku)  a  velké  (od 70 cm výšky)  vodní dýmky se hodí na domácí používání a pouze občasné převážení. Jejich hlavní výhoda oproti malým vodním dýmkám je v tom, že jsou více stabilní, váza pojme více vody na ochlazování a cesta, kterou musí kouř urazit, je delší a tím dýmka více ochladí dým a zpříjemní kouření. Jejich pořizovací cena je samozřejmě vyšší než u menších vodních dýmek, i když s dobrým výběrem nikterak dramaticky.

Chci vodní dýmku na cesty. Jakou tedy z malých variant zvolit?

U malých vodních dýmek není naštěstí tolik rozhodujících faktorů, které by znamenaly, že koupíte vyloženě špatně. Pozor si dejte pouze na jediný parametr - výšku dýmky. Výrobkům o velikosti 18 cm (leckde dokonce méně) prodávaným jako vodní dýmky se rozhodně vyhněte. Tyto pididýmečky jsou vhodné na úplně něco jiného než tabák do vodní dýmky, účel vodní dýmky rozhodně nesplní, z koupě budete zbytečně nešťastní. Doporučuji brát v potaz pouze vodní dýmky o velikosti 35 cm a více (snad s jedinou výjimkou vodních dýmek typu Pumpkin, které i s výškou 24 cm díky dobré kostrukci fungují dobře). V kategorii malých vodních dýmek prakticky nenarazíte na jinou než tradiční vodní dýmku s tělem vyrobeným z nerezového plechu, keramickou korunkou menší velikosti a standardní skleněnou vázou, která se liší zpravidla pouze ve tvaru a dekoraci. Zde se rozhodujte jednoduše podle vzhledu a ceny (s ohledem na výše uvedené upozornění na zoufalou funkčnost maličkých minidýmek s výškou pod 30 cm).

Vodní dýmku chci kouřit převážně doma – zhruba 2 dny v týdnu. Jakou mám vybrat?
Kvalitní střední vodní dýmka stojí okolo 1000-1200 Kč. Taková dýmka má standardně plechové nerezové tělo, skleněnou vázu, která pojme již dostatečné množství vody, keramickou korunku a hadici delší než 140 cm. Vodní dýmka v takovéto specifikaci je vhodná na běžné (i více frekventované) domácí použití či na příležitostné použití ve větší společnosti. Kvalitní dýmka této kategorie bude dobře sloužit a uživatel s ní bude dlouhou dobu spokojen. Pokud uživatel chce větší vodní dýmku, pak si musí připravit rozpočet cca 1100-1600 Kč. Velká vodní dýmka se bude lišit v celkové výšce, ve větší délce hadice a ve váze, která bude stabilnější a bude mít větší objem. Přechod mezi kategoriemi je samozřejmě pozvolný (např. uživatel prakticky nepozná funkční rozdíl mezi kvalitní střední dýmkou výšky 65 cm a velkou dýmkou podobné kostrukce výšky 70 cm). Obecně čím větší vodní dýmka, tím lépe zvládne ochladit dým. Roli hraje i estetický faktor. Větší dýmka působí důstojněji a záleží pouze na uživateli, zda-li chce dýmku použít i jako domácí dekoraci a za tímto účelem si třeba trochu připlatit za dýmku větší, dýmku propracovanější nebo zkrátka za dýmku, která se mu víc líbí.

Co rozhodně nekupovat jako svou první vodní dýmku.
Tzv. mini vodní dýmky (vidět jsou v rozmezí asi 15-30cm výšky) jsou levné a díky tomu cenově lákavé pro začínající uživatele. Láká je pomyšlení, že budou mít vlastní dýmku za skvělou cenu a budou si v poklidu kouřit doma s přáteli. Ovšem s touto dýmkou nebudete rozhodně spokojeni. Vodní dýmka je velmi malá. Krátké tělo, hadička a maličká vázička zkrátka nedokáží chladit dým. Navíc si připravte výmluvy pro pravidelně propálený koberec, protože každou druhou zapálenou dýmku někdo celou převrhne díky vratkému a velmi lehkému provedení. Jedinou světlou výjimku této kategorie tvoří dýmku typu Pumpkin, které i s výškou 24cm fungují překvapivě dobře. I tak však jsou velmi malé a vratké a jsou vhodné snad jen pro velmi  časté cestování jako pohotovostní příruční dýmka, co je vždy hned po ruce, když si ji potřebujete zapálit. Minidýmečky (s korunkami průměru např. i 1 cm) jsou rovněž vhodné  pro kouření něčeho jiného než je tabák pro vodní dýmky. Jako klasické vodní dýmky ale neposlouží.

Nekupujte ale ani nejdražší vodní dýmky. Pro začátek raději ani ne ty velmi kvalitní  s celokovovým tělem, protože vyhodíte peníze. Jako začínající uživatel, který nemá zkušenosti s vodní dýmkou, nedokážete pravděpodobně připravit vodní dýmku tak, abyste poznali rozdíl mezi standardním kvalitním plechovým tělem a špičkovým tělem celokovovým. Vodní dýmka vám bude chutnat úplně stejně, ba dokonce možná trochu hůře, protože špičková čajovnická celokovová dýmka vyžaduje trochu jinou manipulaci s uhlíky a jinou přípravu. Navíc pozor, v kategoriích "luxusních" vodních dýmek za nejvyšší ceny se často skrývají třeba i běžné vodní dýmky čínské výroby, funkčně velmi průměrné, které začátečník ne snadno odhalí. Nejspíše tak koupí nejdražší dýmky pouze potěšíte internetový obchod velkým nákupem, ale svůj osobní požitek si tím jako začátečník nezvýšíte. Jakmile zjistíte, že vodní dýmka je to, co vás baví, a získáte více zkušeností a informací, pak rozhodně uvažujte o koupi lepší vodní dýmky, např. celokovové. To už budete jasně vědět, co hledáte. Do té doby nedoporučuji.

Mám si zakoupit i nějaké příslušenství?
Na jakékoliv příslušenství se z počátku klidně vykašlete. Na záčátek potřebujete kromě vodní dýmky pouze:

-  tabák (alternativně minerální kamínky)       
- uhlíky        
- náustky (volitelné)

A alobal, ale ten jistě doma najdete. Tarbuš ani jiné příslušenství pro začátek nepotřebujete. Pokud něco budete potřebovat, zjistíte to sami v průběhu kouření a případně si to doobjednáte. Stejně budete muset obnovit stav vašich tabáků a uhlíků, takže další nákup bude potřeba.

Kupte si pro začátek snad jen nějaké náustky do zásoby. Jdou vymývat, takže si svůj schovávejte a používejte klidně opakovaně. Náustky s aktivním uhlíkovým filtrem můžete také vyzkoušet, ovšem mění podle mého dost dýmovitost a chuť vodní dýmky. O tom, zda filtrují škodliviny, nejsou spolehlivé informace, takže se každý musí rozhodnout sám, zda-li tomu věří, či nikoliv.

V případě jakýkoliv problémů či dotazů nám napište do fóra a my se vám pokusíme pomoci.

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek "Kde sehnat vodni dýmku")

Vladimir
16/3/2014 08:22:03 am

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda je možné kamínky použít víc jak jednou - použít v dýmce, poté nechat zchladit a zalít zvlhčovací melasou s nějakou příchutí a použít znovu, čímž docílit jejich "recyklaci". Protože podle toho co jsem četl tak kamínky se při kouření nepoškozují pouze z nich vyprchá chuť a ta by mela jít doplnit právě zvlhčovačem.

Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Reply
Hanka
1/1/2015 04:49:40 am

Dobrý den,
mohli byste mi poradit, jaké náustky jsou nejvhodnější, nebo které používáte osobně vy? Potřebovala bych nějaké doporučení.
Předem děkuji za odpověď

Reply



Leave a Reply.