Picture
Samozápalné uhlíky obsahují síru a jiné látky, které umožní jejich rychlé a snadné zapálení pomocí sirky či zapalovače. Ovšem pouze málo lidí ví, jak s takovým uhlíkem zacházet. Začínající kuřáci často prostě vezmou uhlíky, zapálí a ihned je dají na alobal na korunku. Toto udělají již buď během zapalování uhlíku, či těsně po zápalném prskajícím procesu. Vodní dýmka pak chutná otřesně, tabák je cítit sírou a celkový požitek není vůbec dobrý.

Jak tedy správně připravit samozápalné uhlíky? V první řadě opuste myšlenku, že uhlík je kulatý. On ve skutečnosti je kulatý, avšak takto ho nechceme. Pokud budeme v našem případě uvažovat, že máme samozápalné uhlíky o průměru 50 mm, pak se snažte uhlík rozlomit na tři podobné části. Pokud se vám to nebude dařit na začátku, rozlomte jich více a prostě z toho vyberte 3 části, které jsou podobně velké dohromady jako celý uhlík.

Nyní se musíme zbavit co nejvíce chemikálií z uhlíku. K tomu jsou dobré takové ty zapalovače kapesní, které dělají ten chrchlající plamen - používají je hlavně námořníci, aby si zapálili cigaretu na moři, kde fouká. Takový zapalovač seženete dnes v každé trafice.

Vezměte tedy uhlíky na tácek a pomocí tohoto zapalovače je zapalte. Jakmile doběhne proces zapálení sírou, do každé té třetiny rovnoměrně cca 1 minutu palte tímto zapalovačem. Zapalovač vytváří vysoké teploty, které pomohou dostat pryč většinu  chemických látek. Po třech minutách vezměte tácek s uhlíky (nepopalte se) a rozfoukejte uhlíky tak, aby nebyly nikde černé. Pomocí vzduchu, který jde z úst, zvýšíte teplotu uhlíku a dostanete pryč ještě více chemikálií. Pracné? Jistě, ale výsledek za to stojí.

Následně umístěte podél okraje korunky 3 uhlíky, které jste si takto připravili a budete sami koukat, jak je výsledek příjemně rozdílný oproti prostému systému "škrtnu-nechám rozhořet-plácnu v celku na dýmku". :-) S uhlíky po cca 15 minutách, co jsou na dýmce, již nemanipulujte. Mohlo by se stát, že úchopem do kleští se uhlík roztříští a udělá vám neplechu na koberci, zemi, či rukou.


 
Leave a Reply.