Picture
Hlavním předpokladem pro správný chod vodní dýmky jsou kvalitní uhlíky na korunce. Uhlíky do vodní dýmky můžeme dělit do 4 základních skupin:

 1. samozápalné uhlíky
 2. klasické uhlíky (brikety)
 3. kokosové uhlíky
 4. bambusové uhlíky




Samozápalné uhlíky většinou vykazují chemickou chuť během kouření. Tím je pozměněna chuť právě kouřeného tabáku. Samozápalný uhlík při rozpalování vydává ohromný zápach a díky tomu nelze uhlík zapalovat v uzavřených prostorech. Jedinou výhodou samozápalného uhlíku oproti klasickým briketám je ta, že nepotřebuje pro rozpálení otevřený oheň – uhlík jde zapálit např. zapalovačem (obsahuje síru, která uhlík dokonale rozpálí).

Dodavatelů samozápalných uhlíků je velice mnoho. Uhlíky se vyrábějí např. v Anglii, Belgii, v Egyptě, v Číně, USA, SAE nebo i v některých dalších státech Evropské unie. 

Nesamozápalné uhlíky mají spoustu výhod oproti uhlíkům samozápalným. Mezi hlavní výhodu patří jistě to, že uhlík nevykazuje během kouření chemickou chuť, když je pořádně rozehřátý. Další výhoda je jistě ta, že lze rozčtvrtit a během kouření manipulovat s uhlíky na dýmce a volit si sílu a kvalitu dýmky. Doba hoření je daleko delší než u samozápalných uhlíků. Uhlíky neobsahují žádnou síru, nechávají méně popela. 

Na českém trhu můžete sehnat tři hlavní typy uhlíků do vodní dýmky. 
 
Klasické grilovaní brikety
První jsou uhlíky ve tvaru oválu. Jejich konzistence je velice pevná a snadno se zapálí např. na plynovém sporáku, nebo grilu. Jedná se o českého výrobce briket a jsou velmi dobré pro vodní dýmku. Je pravdou, že v dnešní době se již pro vodní dýmky moc nepoužívají a nahradily je modernější druhy uhlíků. 

Kokosové brikety
Druhá varianta pochází původně z Indonésie – kokosové brikety. Výhřevnost je mnohem vyšší než u dosavadních grilovacích uhlíků, uhlíky se nerozpadají a zanechávají minimum popela. Shoří téměř beze zbytků. Zůstatkový popel činí pouhá 2 % celkového objemu produktu. Kokosové brikety jsou testovány dle DIN 51749. Jedná se o ekologický produkt. Při pěstování surovin se nepoužívají ani hnojiva ani pesticidy. Spotřeba energie při produkci je velmi nízká. Při spalování se nepotvrdilo (nedokázalo) uvolňování sazí (popílku) a škodlivých zplodin do ovzduší. Při spalování se nevytváří kouř ani zápach. Kokosová briketa dokáže hořet až 2,5 hodiny. Tyto uhlíky patří mezi nejoblíbenější a nekvalitnější pro přípravu vodní dýmky.

Bamboocha
Třetí skupinou je skupina uhlíků vyrobena z bambusu. Bambus je rostlina, která hojně roste, proto se jedná o ekologickou výrobu uhlíků, které mají zajímavé vlastnosti. Teplota hoření je vyšší než u klasických briket, menší než u kokosových uhlíků. Pro korunku vodní dýmky je tedy třeba více uhlí než kokosového, avšak díky jiné vlastnosti hoření dokáží vodní dýmce dát odlišné vlastnosti než při kouření pomocí kokosového uhlí. Doba hoření je nižší než u kokosových uhlíků, ovšem je dostačující pro jednu vodní dýmku.





Leave a Reply.