Picture
Již mnohokrát jsem se byl dotazován, co si myslím o tom, když tabák je dodáván zvlášť a zvlášť melasa. Pokud by mi to někdo takto řekl, pak musím říci, že by to z pohledu mé peněženky znělo dobře. Tabákovým kolkem bych měl zatížen pouze čistý tabák a melasu nikoliv. Přitom "vlhkost" melasy a ovocné složky tvoří většinu hmotnosti tabáku do vodní dýmky.

Tabáky Jeff'´s seven elements jsou koncipovány tak, že zákazník dostane extra sušený tabák obvykle o objemu 20 g a k tomu melasu o objemu 50 - 100 ml. To má podle přesného návodu smíchat a měla by mu vzniknout směs, kterou následně vykouří. Výrobce tabáků udává, že 20 g tabáku se má prohnat teplou vodou, aby tabák zvlhnul...

Celý proces bych asi přirovnal k tomu, že si koupíte obyčejnou tužku, která ovšem bude bez tuhy a díry pro tuhu a k tomu si zakoupíte tuhu. Díru do tužky si pak musíte vyvrtat a tuhu sami vsadit. Ušetříte peníze za koupení "stavebnice", ale musíte věnovat nějaký volný čas jejím skládáním. Nabídne výsledný produkt dostatečnou kvalitu, aby za to úsilí stál?

Přes počáteční skepsi a drobné potíže při seznamování se s tabákem po důkladném testování musím říci, že rozhodně ano, stojí to za to!

Nejprve jsem dle doporučení výrobce namáčel tabák v teplé vodě, aby pro vodní dýmku řádně zvlhnul. Tady se objevil první zádrhel. Tabák je následně potřeba naprosto dokonale vyždímat. U první várky jsem toto naprosto podcenil a tabák mi pak nechtěl hořet:-) S druhou várkou už jsem si počínal důkladněji, tabák dobře vyždímal, smíchal s melasou a za hodinku zkusil zapálit. Kouřit to už v pohodě šlo, ale myslím, že výsledek není optimální. Tabák za tak krátko nestihne nasát dost melasy, nejprve tak cítíte hlavně odpařovanou melasu, potom teprve hořící tabák. Když jsem nechal tabáček odležet celý den, výsledek už byl o moc lepší. Tabák se dobře prolnul s melasou a směs fungovala úplně stejně jako kterýkoliv kvalitní hotový tabák do vodní dýmky, navíc ale s opravdu příjemnou vůní díky příjemné melase Jeff.

Pak jsem vyzkoušel jednu várku proprat vodou několikrát, prý se tak zjemní. Opravdu se tak stane, zřejmě se vyplaví část nikotinu a buzz efekt tabáku je pak znatelně slabší. Spoustě lidí to může vyhovovat, já mám však raději tabáky silnější. 

Nakonec jsem zkusil úplně vynechat propírání tabáku vodou a tabák rovnou smíchal s melasou. V prvních okamžicích jsem se výsledku děsil a předpokládal, že tato várka poputuje rovnou do odpadků (po smíchání to vypadá, že se suchý tabák s tekutinou bez vody nikdy nespojí a zůstane suchý, tudíž by se okamžitě pálil). Nechal jsem tomu malou naději a nechal směs den stát, výsledek byl překvapivě super. Za den tabák melasu opravdu natáhl velmi dobře, konzistencí tak směs začala připomínat vlhčí kvalitní tabáky jako Golden Fakher, Nakhla Mix nebo dokonce Star Buzz. Po zapálení ve vodní dýmce jsem byl rovněž spokojen. Díky neproprání vodou zůstal tabák dost silný, nasátá melasa Jeff dodala velmi bohatou dýmovitost, příjemnou chuť i vůni. Tabáček se dokonce ještě zlepšil, když zůstal stát naložený o něco více dní.

Ačkoliv jsem měl o tabáku s oddělenou ochucenou složkou silné pochybnosti, musím uznat, že to němečtí kolegové rozhodně nevymysleli špatně. Chce si to s tím trochu vyhrát a osahat si to, ale následně dostanete opravdu velmi kvalitní tabáček pro vodní dýmky. A cenová úspora dvě třetiny kupní ceny za to myslím určitě stojí:-)

Doporučení na závěr: Tabáky Jeff´s Seven Elements jsou opravdu výborné z hlediska úspory peněz. Ani příprava není složitá, ale je potřeba si ji osvojit. Pro opravdu výbornou kvalitu tabáku je nutno směs nechat odležet i několik dní (nevěřte tomu, že stačí hodina, jak doporučují někteří prodejci). Osvědčilo se tabák vůbec nepropírat vodou, zůstane silnější.9/5/2013 10:35:20 pm

Díky za fajn návod — rád se pustím do experimentů!

Reply
jirka
20/9/2013 06:55:27 am

Já ten tabák propral ve vodě jednou, nechal den stát, chut byla dobrá, ale tabák nebyl vůbec silný, přišel mě spíše jak bez nikotinu, což mě mrzelo, zkusím to nepropírat vodou a uvidíme :)

Reply
Dreiven
31/12/2013 05:45:21 pm

Jelikož mám zálibu ve velice kvalitní dýmce, tak Af pro mě byla prve jasná volba ale vzhledem ke vzrůstající ceně sem hledal náhradu a v 7E sem ji našel. Já osobně tabák jednou propláchnu a pak jej vysuším pomocí papírových ručníků scela do sucha zálibu melasou a ponechám aspoň 2 dny. Výsledkem je vyvážená chuť a bohatý kouř. V případě chemické pachutě doporučuji nechat den odvětrat. :-D

Reply
Bohdy
18/3/2014 03:38:15 am

Jeffa bych nekupoval. Podle mého názoru je lepší investovat peníze, sice do dražšího, ale kvalitnějšího tabáku. Pozor na kvasení.

Reply
Tanca
29/5/2014 08:06:22 pm

Dekuji za info :-)

ReplyLeave a Reply.