Picture
Zde bych všem začínajícím kuřákům vodních dýmek objasnil, proč si velká část z nich stěžuje, že vodní dýmka vydrží velmi krátce a pak je hned spálená, nebo proč vodní dýmka od samého začátku chutná velmi hořce až spáleně a není to prostě ono. Díky bohu, že specializovaní prodejci vodních dýmek v ČR jsou zpravidla i dlouholetí uživatelé a váží si pohody, kterou lze pomocí vodní dýmky navodit. Celý rituál přípravy a samotná vodní dýmka jsou pro ně téměř posvátné. Proto při dotazu zákazníka není v úmyslu zkušeného obchodníka-znalce maximalizovat zisk a prodat zákazníkovi tu nejdražší vodní dýmku, ale spíše mu rozumně doporučit tu nejvhodnější variantu vzhledem k jeho finančnímu rozpočtu a jeho očekáváním ohledně vodní dýmky.

Základem vodní dýmky je váza. Ta pojme jisté množství vody, což je klíčový parametr pro funkčnost dýmky. Vedle celkové výšky dýmky je tedy nutné zohlednit i objem vázy. Čím větší, tím bude dýmka lépe chladit. U tradičních váz dýmek egyptského typu Vám dobře poradí samotná výška vázy (vázy velikostí 26 a více cm jsou dostačující pro velmi dobré kouření). Se zaváděním nových, zejména čínských dýmek, toto pravidlo však přestává platit. Některé i větší a velmi drahé dýmky (většinou čínské výroby) mívají vázičky překvapivě velmi malé, takže pozor na to. Naopak například taková střední vodní dýmka Aladin Evolution Koufy L nebo Mosaic má tak obrovskou vázu, že vodním chlazením předčí leckterou extra velkou dýmku. Jakou vázu tedy zvolit? Pro takové to domácí kouření je dobré mít stabilní vázu, která pojme cca 800-1200 ml vody (pro kouření, nikoliv celý objem vázy až po hrdlo). Vodní dýmku s takovouto vázou obvykle najdeme ve střední či velké velikosti o výšce od 55 cm a výše. Těla vodní dýmky můžeme rozdělit na plechová, celokovová a ostatní. Plechová těla jsou nejběžnější, cenově dostupná, pro normální kuřáky dostačující. Celokovová jsou těla ve vyšší cenové hladině, jsou těžší a lépe ochlazují prostupující dým. Takovéto dýmky je poloprofesionální až profesionální určené pro denní frekventované používání.

Nahoře na tělo vodní dýmky se umisťuje korunka a zde se zastavíme. Korunek existuje veliká řada od korunek značky Aladin, Aladin Evolution, běžné hnědé egyptské korunky, případně skleněné korunky, metalické korunky a jiné. Veškeré tyto korunky mají jednu obrovskou nevýhodu, a to tu, že nejsou moc hluboké.

Pokud vezmeme klasickou korunku Aladin (to jsou takové ty barevné) a naplníme ji standardně tabákem tak, jak je každý zvyklý, pak se do korunky vejde cca 6-9 gramů tabáku. Uživatel často naplní korunku až k okraji a nahoru natáhne alobal, do kterého udělá dírky. Následně položí uhlíky, natáhne a hned kouří. Takto připravená korunka je špatně! Tímto stylem dojde k okamžitému styku žhavého uhlíku s tabákem, ten se začne pálit, spálí i všechnu chuť, uživatel do těla tahá v ještě větší míře vysoce karcinogenní dehet a po 3 minutách si začne štěžovat, že ta dýmka prostě to není ono... To není jako když nám to připraví v čajovně ...Ale tam mají přece ty lepší vodní dýmky ... Rozklíčování v dalším pokračování...


Veny
23/3/2020 04:50:34 am

Dobrý den, rád bych se zeptal, kde můžu najít 2. Díl tohoto článku. Má vodnice vydrží cca 10 minut, pak je K.O, tudiz bude chyba v přípravě. Předem díky

ReplyLeave a Reply.