Picture

V minulém díle jsme si ukázali, jak připravit vaši první dýmku pomocí jednoho samozápalného uhlíku. Jedná se o první odrazový můstek, který by měl každý podstoupit. I když mi velká část uživatelů vodních dýmek tvrdí, že samozápalné uhlíky jsou fuj, osobně bych je zase tolik nezatracoval. Je potřeba se detailně podívat, jak je samozápalný uhlík koncipován a z čeho se skládá. Jistě každý ví, že když zapálí předmět, pak nezačne ve většině případů prskat a po jistém čase se z něj nestane žhavé kolečko. To se ale se samozápalného uhlíku stane. Proč? Protože obsahuje látky, které tomu napomůžou - síru a jiné podobné ne moc dobré chemické látky, které vše obstarají za uživatele. Tyto látky je potřeba z uhlíku všechny dostat než dáme uhlík na korunku, ale o tom až dále.

Samozápalné uhlíky se dělí podle velikosti, a to od nejmenších, které mají od 30-33 mm až po ty největší, které mají v průměru i 50 mm. Velká část uhlíků je veprostřed vypouklá, což má působit podle výrobce menší teplotou na střed korunky. Ovšem pravdou to není. Větší uhlíky mohou mít uprostřed malou nebo větší díru. Uhlíky s větší dírou jsou relativně vhodné pro menší a střední korunky a pro takovou korunku stačí jeden uhlík, který se na ni přiloží. Pojďme si ovšem říci, co dělat, pokud jste si koupili "standardní" uhlíky s vypouklým bříškem.

Pokud uvažujeme, že máte středně velkou korunku, které jsou standardně dodávány pro střední a velké dýmky a máte k dispozici uhlíky o velikosti do 35 mm průměru, pak budeme pro jednu dýmku potřebovat 3 poloviny uhlíku. To znamená, že je potřeba dva uhlíky rozlomit na dvakrát dvě půlky - rozlomte v ruce, jde to obvykle velmi snadno. Tyto půlky dejte na tácek tak, aby co nejmenší plochou se dotýkaly tácku - klidně nějak na sebe - a zapalte je. Připravte nyní korunku dle návodu v předchozím dílu. Po cca 5-7 minutách by na uhlíkách měla být již pouze malá černá (nerozpálená) místa, kterých se zbavíme. Tácek vezměte opatrně do ruky a kontinuálně foukejte do uhlíků. Tím se zvýší přísun kyslíku a teplota. Díky tomu se rychleji vypálí i poslední zbytky zápalných chemikálií z uhlíků a uhlík se dobře rozpálí (černá místa zmizí). Dejte pozor, abyste se o tácek nespálili, aby vám žhavý kus uhlíku nespadl a něco nezapálil nebo aby vám malý kousek horkého popela nevlétl do oka (což je dosti nepříjemné:-) ).

Tácek dejte zpátky na dýmku a pomocí kleští dejte uhlíky na korunku dýmky Jak? Kdybychom si představili hodiny, pak je umístěte na pozice 2, 6 a 10 hodin po obvodu korunky. Prostě v úhlech 120 stupňů od sebe. Uhlíky by neměly přijít na samý střed korunky. Teplo se musí pomalinku svážet po stranách korunky dovnitř a pomalinku nahřívat tabák. Dané půlky uhlíků nemusí být celou plochou na alobalu - kousek uhlíku může i přesahovat přes okraj korunky, i to je v pořádku (ale pozor, aby nespadl a něco nezapálil). Následně vy sami poznáte, zda je dýmka málo silná (málo kouřem slabá chuť) či hodně silná (velmi mnoho kouře, dýmka pálí či škrábe v krku) a podle toho můžete posouvat uhlíky od okraje ke středu a tím regulovat sílu dýmky.

Samozápalné uhlíky produkují relativně dost popela a po cca 15 minutách budou na povrchu šedé, ovšem žár v nich stále bude. V této chvíli doporučuji opravdu jemně uchopit uhlík do kleští a oklepat popel na tácku tak, abyste na korunku vraceli opět rudý uhlík (bude lépe hřát a zbavíte se velké části popela, který jinak vdechujete do dýmky). Toto již později znovu nedělejte. Uhlík ztratí svou konzistenci a rozpadl by se vám v kleští.

Co jsme se naučili? Nyní již alespoň můžete regulovat sílu dýmky pomocí uhlíků, protože místo jednoho máte hned tři, které můžete posouvat od samého okraje trochu blíže ke střed. Navíc jsme z uhlíků dostali co nejvíce fuj látek, takže by nyní dýmka měla chutnat více po tabáku než po uhlíkách. Tzv. ohrádku z alobalu okolo korunky samozřejmě v tomto případě neděláme, abychom mohli dát půlky uhlíku přes okraj korunky. Díky tomu není tabák jako v "mikrovlnce" a je chutnější. Vyšší teplotu jsme docílili pomocí dodatečné půlky uhlíku (použili jste tedy 1,5 uhlíků).

(Jste-li čtenářem našeho seriálu Začínáme... pokračujte na další článek "Tabáky pod drobnohledem pro začínající uživatele vodní dýmky")








Leave a Reply.